Serbët nga Kosova drejt pikës kufitare Konçul, për t’i marrë pagat e pensionet e Serbisë (video)
Lokale

Serbët nga Kosova drejt pikës kufitare Konçul, për t’i marrë pagat e pensionet e Serbisë (video)

13.Mar.2024 01:05
0

Në mungesë të dinarëve, qytetarët serbë të Kosovës po shkojnë në qytetet e Serbisë, që janë pranë kufirit me Kosovën, për t’i tërhequr mjetet që ata pranojnë nga Qeveria e Serbisë.

Shumë prej tyre bëjnë dhjetëra kilometra rrugë deri te pikat mobile që janë vendosur në afërsi të pikave kufitare Jarinjë, Bërnjak, Merdar dhe Konçul.

Vendimin për ta zbatuar rregulloren e Bankës Qendrore të Kosovës, që përcakton euron si valutën e vetme për kryerje të pagesave me para të gatshme, i dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, e quajti “katastrofik” dhe “jokompetent”. Escobar nga e mërkura pritet të qëndrojë në Kosovë, ku në fokus do të ketë një zgjidhje për dinarin./REL/

Rezultatet e punës së Drejtorisë së Policisë në Vrajë gjatë muajit shkurt 2024
Qeveria e Kosovës urdhëron zbatimin e vendimit për pronat e Manastirit të Deçanit
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration