Media e Beogradit “paracakton” koalicionet parazgjedhore në Bujanoc,  12 mijë banorë më pak? Foto nga arkiva-Facebook: Kuvendi Komunal në Bujanoc.
Lokale

Media e Beogradit “paracakton” koalicionet parazgjedhore në Bujanoc, 12 mijë banorë më pak?

14.Mar.2024 10:24
0

Tashmë është e qartë se partitë politike serbe në Bujanoc do të dalin me dy lista në zgjedhjet e ardhshme lokale, transmeton Titulli.com.

 Këto janë rezultatet e negociatave që u zhvilluan me iniciativën e Nenad Mitroviq (SNS) dhe Stojança Arsiq (SPS), të cilët ftuan përfaqësuesit e të gjitha partive politike që të bien dakord për një listë të vetme në të cilën do të përfaqësoheshin të gjitha partitë politike serbe.

 Janë mbajtur disa takime, por në fund nuk ka pasur marrëveshje për një performancë të përbashkët, shkrian politika, përcjellë Titulli.com.

Përfaqësuesit e grupimit të partive politike rreth Lëvizjes Popullore të Serbisë (NPS), të përbërë nga DSS e Re, POKS dhe "Ne - Zëri i Popullit" do të veprojnë si koalicion dhe do të jenë të hapur për bisedime me të gjitha grupet politike përveç SNS dhe SPS- dhe, thuhet në njoftimin pas arritjes së marrëveshjes.

Ky bllok politik thotë se është “në interes të qytetarëve të Bujanocit që në zgjedhjet lokale të jenë dy opsione serbe dhe opozita të ketë listën e saj.

Në zgjedhjet e ardhshme lokale në Bujanoc, partitë politike lokale shqiptare nuk do të marrin pjesë me listë të përbashkët.

Siq shkruan medium në gjuhën serbe “politika” Partia Demokratike (PD),  e udhëhequr nga kryetari aktual i komunës, Nagip Arifi, po planifikon një koalicion me Lëvizjen për Progres Demokratik (LPD) dhe Partinë Demokratike  Shqiptare (PDSH).

Partia më e vjetër politike shqiptare, Partia për Veprim Demokratik (PVD), po kërkon gjithashtu partnerë koalicioni, të kryesuar nga deputeti i parlamentit serb, Shaip Kamberi.

Kuvendi lokal në Bujanoc ka 41 këshilltarë, përfaqësuesit e shqiptarëve kanë numrin më të madh të ulëseve.

Sipas të dhënave nga regjistrimi i fundit, në komunën e Bujanocit jetojnë 42.634 banorë, prej të cilëve 62 për qind janë shqiptarë, ndërsa 26 për qind janë serbë ndërsa pjesa tjetër përfaqësohet nga romët dhe komunitetet tjera etnike.

Sipas të dhënave zyrtare të Institutit Republikan të Statistikave ( RZS) në dhjetë vitet e fundit, numri i banorëve në komunën e Bujanocit është zvogëluar për 12.000 banorë, që kryesisht shpjegohet me gjendjen e keqe ekonomike./Titulli.com/

Zgjedhjet në Beograd më 2 qershor, pa ndryshime të kushteve
Gazeta gjermane: Manastiri supozohet t`i hapë rrugën Kosovës drejt Këshillit të Evropës
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration