Lavrovi flet në telefon për Kosovën me Bërnabiqin, Daçiqin e Gjuriqin
Rajoni dhe Politika

Lavrovi flet në telefon për Kosovën me Bërnabiqin, Daçiqin e Gjuriqin

06.May.2024 22:42
0

Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë Sergej Lavrov ka biseduar në telefon  për situatën në Kosovë, me kryetaren e Kuvendit të Serbisë, Ana Bërnabiq.

 

Në bisedë u përfshinë edhe ministri i Punëve të Brendshme serbe, Ivica Daçiq dhe ministrin e Punëve të Jashtme të Serbisë.

Këtë e bënë të ditur Ministria e Punëve të Jashtme të Rusisë.

”Kishte unitet të vazhdueshëm në nevojën për t’u mbështetur në të drejtën ndërkombëtare dhe rezolutat themelore të Këshillit të Sigurimit të OKB-së 1031 dhe 1244”, citon sputnik, ministrinë ruse.

“Në frymën e partneritetit strategjik u diskutuan çështjet kyçe të bashkëpunimit dypalësh. U konfirmua vullneti i ndërsjellë për të forcuar bashkëpunimin dhe për të vazhduar dialogun në nivelin më të lartë dhe më të lartë, si dhe në një format ndërinstitucional”.

”U diskutuan problemet e punës së përbashkët në platformat shumëpalëshe, kryesisht në sistemin e Kombeve të Bashkuara”.

 

”U vërejt ngjashmëria e qasjes dhe dëshira e ndërsjellë për të vazhduar aktivitetet e koordinuara që synojnë zgjidhjen e çështjeve kryesore të agjendës ndërkombëtare. U shpreh qëllimi i të dyja palëve për t’i rezistuar përpjekjeve dashakeqe për të rishikuar ngjarje të caktuara historike në Ballkan. U theksua papranueshmëria e vendosjes së etiketave të politizuara për shtetet dhe popujt”, thuhet në deklaratë.

Tutje specifikohet se biseda mes tyre, është zhvilluar me iniciativën e pala serbe.

Verifkim i fakteve: Pse u shkarkua kryetari i komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi
PVD dorëzon listën zgjedhore në Preshevë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration