Instituti Republikan i Statistikave: Çmimi mesatar i banesave në Bujanoc rreth 400 euro për m2
Lokale

Instituti Republikan i Statistikave: Çmimi mesatar i banesave në Bujanoc rreth 400 euro për m2

19.Mar.2024 10:20
0

Çmimi mesatar i banesave të reja të ndërtuara në Serbi në gjysmën e dytë të vitit 2023 ishte 207,103 dinarë për metër katror, që paraqet një rënie prej 4,8 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2022, sipas të dhënave të Institutit Republikan të Statistikave (RZS), transmeton Titulli.com.

Sipas të dhënave të Institutit Republikan të Statistikave çmimet e banesave në atë periudhë, varionin nga 48,344 dinarë për metër katror në Bujanoc deri në 495,981 dinarë në komunën e Beogradit Savski venac.

Vëzhguar sipas komunave, çmimet më të larta të apartamenteve të ndërtuara rishtas në gjysmën e dytë të vitit 2023 janë regjistruar në komunat e Beogradit, ku çmimi mesatar në vendbanimet e qytetit ka rënë për 2.9 për qind në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2022 dhe arriti në 307,398 dinarë për katror. metër.

Sipas të dhënave statistikore, përveç komunave të Beogradit, për shkak të çmimeve të larta në gjysmën e dytë të vitit të kaluar janë dalluar edhe Novi Sadi, Çajetina, Uzhica, Vrnjaçka Banja dhe komuna e Nishit e Medijana.

Të dhënat e Institutit Republikan të Statistikave tregojnë se sipërfaqja e apartamenteve të reja të shitura ishte mesatarisht 54 metra katrorë./Titulli.com/

Rama: Marrëveshja Kosovë-Serbi të përfshihet si pjesë e anëtarësimit në BE
Ambasadori Hill deklaron se Serbia është partner më i afërt i NATO-s sesa Kosova
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration