Hill nga Vraja: Ndoshta është herët për të thënë, por shpresoj se Marrëveshja e Ohrit do të shënohet në histori
Lokale

Hill nga Vraja: Ndoshta është herët për të thënë, por shpresoj se Marrëveshja e Ohrit do të shënohet në histori

30.Mar.2023 10:02
0
 
Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill deklaroi gjatë vizitës së tij në Vranjë dje, se beson se Marrëveshja e Ohrit do të ketë efekt pozitiv në të gjithë Ballkanin.

“Ndoshta është shumë herët për të thënë. Shpresoj se Marrëveshja e Ohrit do të shënohet në histori. Nga njëra anë, si pika nga e cila filloi normalizimi i marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës dhe bëri që kufijtë të bashkojnë njerëzit, dhe jo të ndajnë, gjithashtu, do të jetë një pikë kthese nga e cila filluam të merreshim me çështjet ekonomike në radhë të parë dhe bashkëpunimin ekonomik”, tha Hill.

Ai shtoi se gjatë dy ditëve të fundit, kur ishte në vizitë në jug të Serbisë, bëri përpjekje për të shpjeguar se Marrëveshja e Ohrit ka të bëjë me Kosovën. 

“Duhet thënë se kjo marrëveshje e zhvendos përgjegjësinë te të gjithë ne që të bëjmë përpjekje për ta ndihmuar këtë rajon të forcohet dhe të përparojë përmes zhvillimit ekonomik.

Të gjitha vendet dhe banorët e Ballkanit Perëndimor duhet të bëjnë përpjekje për ta afruar rajonin me BE-në përmes bashkëpunimit të ndërsjellë, dhe kjo nuk është detyrë politike, por në radhë të parë ekonomike”, theksoi ai.

Raporti i Këshillit të Evropës : Serbia ndër vendet me numrin më të lartë të kërcënimeve ndaj gazetarëve
78 vjet nga masakra e madhe ndaj shqiptarëve në Tivar
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration