Berisha thirrje shqiptarëve në Luginën e Preshevës: Merrni pjesë në regjistrimin e popullsisë
Lokale

Berisha thirrje shqiptarëve në Luginën e Preshevës: Merrni pjesë në regjistrimin e popullsisë

04.Oct.2022 06:55
0

Në Serbi po kryhet procesi i regjistrimit të popullsisë, e në këtë aspekt kryetari i PD-së, Sali Berisha, u ka bërë thirrje shqiptarëve të Luginës së Preshevës që të marrin pjesë.

Duke folur jashtë Parlamentit të Shqipërisë, Berisha dënoi edhe ato që i konsideron si “politika të presidentit serb Aleksandar Vuçiq për të zvogëluar popullatën shqiptare”.

 

“Një thirrje vëllazërore për të gjithë shqiptarët e Luginës së Preshevës, komunave të Preshevës, Bujanovcit dhe Medvegjës por dhe gjithë shqiptarëve në Serbi, të marrin pjesë në regjistrimin që po bën kjo republikë e cila po bën një regjistrim problematik dhe ka bërë gjithçka Vuçiç me politikat që ka ndjekur të zvogëlojë artificialisht popullatën shqiptare në trevat e veta mijëvjeçare në Luginën e Preshevës”.

“Format e përdorura nga Vuçiq për të çregjistruar banorët e këtyre komunave janë unike në botë. Njëra prej të cilave ishte që mjaft që portieri të trokasë derën dhe mos i hapë kush derën, ajo familje çregjistrohej. Ky racizëm primitiv duhet të marrë vetëm një përgjigje, regjistrimin masiv të të gjithë shqiptarëve kudo që ndodhen në Republikën e Serbisë, Evropë, SHBA apo kudo, pranë vatrave të tyre familjare si banorë të komunave të Luginës së Preshevës. Aty ata kanë qenë ndër shekuj dhe aty do jenë”, deklaroi Berisha.  /tvklan/

Zeka thotë se shkëmbimi i territoreve është vetmja zgjidhje për Kosovën
Serbia, Hungaria dhe Austria për emigracionin e paligjshëm
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration