Vuçiq: Serbia nuk është në pozicionin që të refuzojë takimin e Shtëpisë së Bardhë
Lokale

Vuçiq: Serbia nuk është në pozicionin që të refuzojë takimin e Shtëpisë së Bardhë

15.Aug.2020 01:11
0

Qeveria serbe nuk ka refuzuar ftesën për pjesëmarrje në takimin që do të mbahet në Shtëpinë e Bardhë, i cili u njoftua nga emisari special i Shtëpisë së Bardhë, Richard Grenell.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka pranuar pjesëmarrjen në takimin e 2 shtatorit në Uashington, të cilin sot e ka bërë të ditur emisari special i Shtëpisë së Bardhë, Richard Grenell. 

Vuçiqi tha për mediat serbe se Serbia nuk është në pozicionin që të refuzojë këtë takim dhe të tjerët.

Ai ka konfirmuar, njëjtë sikurse kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, se temë e bisedimeve do të jenë çështjet ekonomike. 

“Në negociata marrin pjesë, tema do të jetë ekonomia, kjo është e rëndësishme për ne dhe është temë e mirë”, tha Vuçiqi, përcjell “B92.net”.

Kreu i shtetit serb ka thënë se Kosova merr pjesë në bisedime për shumë arsye, ndër të tjera, sipas tij, për të treguar edhe se është shtet i pavarur.

“Duan të tregojnë se janë shtet i pavarur, kështu i trajton SHBA-ja, por edhe në Bruksel. Ne nuk do t’i trajtojmë kështu”, ka thënë Vuçiqi.

Sipas tij, ai ia ka tërhequr vërejtjen Hotit “të ndalet pak, pasi Kosova është pjesë e Serbisë”.

 
Si reagoi bota pas nënshkrimit të marrëveshjes mes Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe?
Hiqen kufizimet e numrit të fluturimeve në Aeroportin e Prishtinës
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration