Stërvitja e njësisë së ushtrisë serbe afër Bujanocit për operacionin paqeruajtës të OKB-së Foto: Ministria e Mbrojtjes
Lokale

Stërvitja e njësisë së ushtrisë serbe afër Bujanocit për operacionin paqeruajtës të OKB-së

05.Dec.2023 09:50
0

Në bazën “Jug”  në Boroc afër Bujanocit po zhvillohet trajnim intensiv për togën mbrojtëse të Forcave të Armatosura të Serbisë, e cila po përgatitet për pjesëmarrje në operacionin paqeruajtës të Kombeve të Bashkuara në Liban, njoftoi Ministria e Mbrojtjes, transmeton Titulli.com.

Sipas këtij njoftimi bëhet fjalë për pjesën përfundimtare të fazës së dytë të përgatitjeve disamujore që kalojnë pjesëtarët e njësisë përpara se të dërgohen në zonën e operacionit, për t'u kualifikuar plotësisht për zbatimin e detyrave si pjesë e forcave paqeruajtëse të Kombeve të Bashkuara. .

"Pas stërvitjes individuale taktike dhe me zjarr, të realizuar në fazën e parë të stërvitjes, njësia tashmë po praktikon në kushte terreni taktikat, teknikat dhe procedurat për kryerjen e detyrave që e presin në Liban, me theks në procedurat gjatë patrullimit dhe sigurimit të bazë", thuhet në njoftimin e Ministrisë.

Stërvitja e togave të mbrojtjes së forcave përfundon javën e ardhshme me realizimin e një stërvitje taktike, ku trajnimi dhe ndërveprueshmëria e kësaj njësie nga Komanda Stërvitore do të testohen në praktikë për pjesëmarrje në mision. 

"Ushtria serbe ka punësuar një togë të mbrojtjes së forcave në misionin e Kombeve të Bashkuara në Liban që nga viti 2014, si pjesë e kontingjentit italian. Detyra kryesore e njësisë është të sigurojë bazën ku janë vendosur forcat e Kombeve të Bashkuara", thuhet mes tjerash në njoftimin e Ministrisë, përcjellë Titulli.com.

Përveç kësaj toge, Ushtria Serbe në Liban punëson edhe një kompani këmbësorie, oficerë shtabi dhe një grup specialistësh të ngarkuar për mbështetjen e kontingjentit tonë.

Zbardhet vrasja e 14-vjeçares në Shkup, në mesin e të dyshuarve edhe babai i saj
Zgjedhjet 2023 në Serbi: Pse lista e zgjedhore ka më shum votues se regjistrimi i vitit 2022
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration