Sa vota morën dy listat shqiptare të Luginës në zgjedhjet parlamentare më 3 prill 2022
Lokale

Sa vota morën dy listat shqiptare të Luginës në zgjedhjet parlamentare më 3 prill 2022

20.Nov.2023 08:08
0

Zgjedhjet e fundit parlamentare në Serbi janë mbajtur më 3 prill 2022 ndërsa shqiptarët fituan 1 mandat me listën "Koalicioni i Shqiptarëve të Bashkuar", transmeton Titulli.com.

Në zgjedhje morën pjesë gjithsej 19 lista dhe shtatë prej tyre kaluan pragun prej 3 % së bashku me pesë lista të pakicave për të cilat vlente i ashtuquajturi pragu natyror.

Sipas të dhënave të Komisionit Republikan të Zgjedhjeve “Koalicioni i Shqiptarëve të Bashkuar”, me kryetar Shaip Kamberi, kishte fituar 9,630 vota ose 0.26 % ndërsa lista “Alternativa Demokratike Shqiptare”, e udhëhequr nga kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi, me gjithsej 3,250 sosh ose 0,09 %, përcejllë Titulli.com.

Sipas vlerësimeve të bashkësisë ndërkombëtare, rreth 60.000 pjesëtarë të pakicës kombëtare shqiptare jetojnë në Serbi, kryesisht në komunat e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës në Serbinë jugore.

Lista rreth Partisë Progresive Serbe "Aleksandar Vuçiq - Së bashku mund të bëjmë gjithçka" fitoi 120 mandate parlamentare, "Të bashkuar për fitoren e Serbisë" 38, Partia Socialiste e Serbisë 31, koalicioni NADA 15, koalicioni "Moramo" 13. , dhe listat e Dverit dhe Zavetnikut nga dhjetë deputetë.

Edhe Unioni i Hungarezëve të Vojvodinës ka hyrë në Kuvend me pesë përfaqësues, gazeta "Amanet e myftiut" me tre, "Zajedno za Vojvodina" dhe SDA Sanxhak nga dy mandate, ndërsa nga një përfaqësues do të ketë edhe Koalicioni i Shqiptarëve të Luginës.

Pas katër përsëritjeve të votimit në një vendvotim në Tërnocit të Madh të Bujanocit, rezultatet e përgjithshme të zgjedhjeve parlamentare u shpallën vetëm më 5 korrik 2022.

Me 157 vota “pro” dhe 68 vota “kundër”, më 26 tetor 2022, deputetët e popullit votuan për të tretën herë radhazi Qeverinë e re të Serbisë, në krye me Ana Brnabiq./Titulli.com/

Kurti: Rusia synon ndezjen e një vatre krize në oborrin e BE-së
Stoltenberg: NATO nuk do të lejojë konflikt të gjerë në Ballkan (video)
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration