Preopterećeni taksama i zaobilaženi od lokalnih vlasti (Video)
Srpski

Preopterećeni taksama i zaobilaženi od lokalnih vlasti (Video)

17.Aug.2015 19:14
0
U opštinama Bujanovac, Preševo i Medveđa, privatna preduzeća i njihovo funksionisanje procenjuju se kao vrlo važnim, zbog ekonomskog i socijalnog stanja, jer zapošljavaju izvestan broj radnika. Postoje uspešna i poznata preduzeća, ali ipak i one se suočavaju sa problemima, a sa ovim problemima pomoću članaka na informativnom portalu Titulli.com upoznamo i javnost.

Građevinska kompanija „Saba Belča“ iz Preševa, osnovana 1991 godine kao prva privatna fabrika u Preševskoj Dolini, kao fabrika betona.

Ona se bavi se izgradnjom i asfaltiranjem ulica, izgradnjom kanalizacionih i vodovodnih mreža, uređenjem trotoara sa betonskim pločama, a od 1997 godine poseduje i kamenolom.

Direktor ove kompanije Valjon Hetemi kaže da ovo preduzeće trenutno ima fabriku betona u Preševu i Bujanovcu, bazu asfalta u ovim gradovima, kao i fabriku betonskih ploča i kamenolom u Preševu. Prema njegovim rečima, „Saba Belča“ ima 55 redovnih radnika a tokom letnje sezone broj zaposlenih dostiže i do 100 radnika.

„Poslednjih godina smo puno prisutni u Vranju, imamo projekte u Nišu, Leskovcu, a ove godine uradićemo i neke projekte i u Kruševcu. Najveći projekti koje smo realizovali su glavna ulica u Vranju i neke druge ulice, a skoro smo uzeli i projekat izgradnje ulaska u fabriku Geoksa u Vranju. Ostale projekte realizujemo u Bujanovcu i Preševu“, kaže Hetemi za Titulli.

Iako je poznata i uspešna kompanija, jer je realizovala puno infrastrukturnih projekata, posebno u opštinama Bujanovac i Preševo, i „Saba Belča“ se suočava sa problemima u radu.

„Mi za svaki kubik kamena koji eksploatišemo plaćamo preveliku taksu za nas, jer svake godine plaćamo od tri do pet miliona dinara, i ta sredstva ne ostaju kod nas nego idu u ministarstvo u Beograd“, naglašava prvi problem direktor ove kompanije.

„Zatim, plaćamo jednu izmišljenu taksu, jer za svaku tonu asfalta koji proizvedemo plaćamo jednu taksu koja nije baš mala, a ova sredstva opet ne ostaju u našim opštinama Bujanovac i Preševo, nego idu u ministarstva. Prema mom mišljenju, ovo je velika greška jer ove takse treba ostati ovde jer se asfalt ovde proizvodi. Ova ministtarstva su, ministarstvo rudarstva i ministarstvo prostornog planiranja, koje nikad ništa ne investiraju u našim opštinama“, kaže Valjon Hetemi.

Što se tiče uspešnosti kompanije „Saba Belča“ direktor Hetemi kaže da stoji u radu i korektnosti, ali i u porodici, jer kako kaže on, cela porodica je angažovana u radu kompanije, i svako rukovodi jednim delom.

Jedna poznata kompanija u regionu i šire je „Fluidi“ iz Preševa, otvorena 1994 godine, koja proizvodi gazirane i negazirane sokove, kao i energetsko piće.

Direktor kompanije „Fluidi“, Bujar Mustafa, kaže da ova kompanija, osim fabrike u Preševu, koja zapošljava 70 radnika, ima i fabriku u Gnjilane na Kosovu sa 100 zaposlenih.

Fludi je sad već poznat sa brendom „Jaffa Champion“, a od 2003 godine proizvodi i poznata pića „RC Cola“ i „Red Rain“. Licencu za proizvodnju ovih napitaka ima od američke kompanije „Royal Crown Cola International“ za Srbiju, Kosovo, Albaniju, Makedoniju i Crnu Goru.

„Naše proizvode prodajemo na Kosovu, Albaniji, Makedoniji i Crnu Goru, kao i u evropskim državama Nemačkoj, Švajcarskoj, Holandiji, Italiji, Švedskoj, Austriji, znači skoro u svim evropskim zemljama. Naši proizvodi su prisutni i u SAD, tačnije u Nju Jorku, ali i u arapskim zemljama“, kaže direktor Mustafa za naš portal.

Ova fabrika plastičnu ambalažu proizvodi sama, a sirovinu za sokove obezbeđuje u Nemačkoj i u Izraelu.

Ali, iako su prisutni u evropsko tržište, proizvodi kompanije „Fluidi“, osim u opštinama Bujanovac i Preševo, ne prodaju se na teritoriji unutrašnjosti Srbije.

„Nismo uopšte prisutni na tržište Srbije. Otvorili smo magacin u Novom Pazaru i tamo dobro ide posao, ali ne i u prodajnim mestima u Nišu i Beogradu. Kad vide da proizvodi dolaze sa Preševa povlače se, kao što smo i mi primorani da se povučemo i da zatvorima ova prodajna mesta“, naglašava direktor fabrike „Fluidi“.

Osim fabrike sokova, „Fluidi“ ja privatizovao i bivšo državno preduzeće „Metal“ u Preševu. U okviru tog preduzeća sada rade benzinska pumpa i tržni centar „VM Center“, sa oko 100 zaposlenih.

Sa ovim brojem zaposlenih, kompanija „Fluidi“ samo u opštini Preševo ima 170 zaposlenih.

Joše jedno preduzeće sa porodičnom tradicijom je preduzeće „Nura“ iz Preševa, osnovana daleke 1968 godine kao privatnja radionica drvenih proizvoda.

Danas „Nura“ ima veliki radni prostor, ima 30 zaposlenih, i novom tehnologijom proizvodi moderne kuhinje, sobna vrata, kao i prozore i vrata od plastike.

„Naše proizvode najviše prodajemo u Preševu, Bujanovcu, ali i u Vranju i Surdulici. Takođe prodajemo i inostranstvo, uglavnom u Švajcarskoj, gde prodajemo kuhinje i plastična vrata i prozore. Osim Švajcarske, uspeli smo da budemo prisutni i u tržište Belgije, Austrije, Francuske i malo u Nemačkoj“, kaže za Titulli, Besnik Musahu, direktor kompanije „Nura“.

S ovim kapacitetom, postižemo da pokrivamo trenutna potražnja, kaže Musahu, dodajući da prioritet daju tržištu Doline, jer ovo tržište treba da se razvija, iako je zarada veća na evropskom tržištu.

Što se tiče izazova i problema u radu ovog preduzeća, direktor Musahu kaže da nemaju nikakvu podršku od strane lokalne vlasti u Preševu.

„Mi živimo u provinciji, i od rukovodeće politike smo diferencirani jer nemamo nikakvu podršku. Naše preduzeće sa 30 zaposlenih do danas nije realizovala nijedan projekat od lokalnih vlasti, iako su urađeni radovi vredni miliona. Mi smo zaobilaženi od strane lokalnih vlasti, jer za njih postoje samo određene firme“, kaže Musahu.

Preduzeće „Nura“ je jedna od preduzeća koja je dobila donaciju od Koordinacionog Tela, ali direktor ovog preduzeća nije tako zadovoljan ovom donacijom, jer kako on kaže, oni su ulagali 50 odsto od stredstava, i takođe su zaposlili dva radnika.

Planovi ove kompanije su da očuvaju kvalitet, da povećaju tržište i radnu snagu.

Povećanje radne snage i ekonomski razvoj regiona je neopohodan, uzimajući u obzir trenutu ekonomsku situaciju. /Titulli.com/

VIDEO

 

Privatni preduzetnici Doline traže pomoć Srbije, Kosova i Albanije (Video)
Civilno društvo u Bujanovcu, puno organizacija, malo aktivnosti (Foto & Video)
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration