Përfitimet shëndetësore të diellit të mëngjesit: Pse duhet të ngriheni herët?!
Trupi dhe shëndeti

Përfitimet shëndetësore të diellit të mëngjesit: Pse duhet të ngriheni herët?!

20.Feb.2022 07:45
0

Për shumë prej nesh, nuk është e lehtë të zgjohesh herët në mëngjes. Është veçanërisht e vështirë nëse kalon pragun e mesnatës duke parë Netflix, sepse është më e lehtë të shikosh një shfaqje tjetër sesa të ngrihesh dhe të shkosh në shtrat. Megjithatë, zgjimi me diellin është një nga këshillat më të forta për mirëqenien optimale, sepse ka kaq shumë përfitime shëndetësore të diellit të mëngjesit sipas ekspertëve.

Së pari, le të shqyrtojmë pse biologjia jonë është e lidhur për t’u ngritur herët. Të gjithë ne kemi një ritëm cirkadian, që është ora e brendshme që i tregon trupit tonë kur duhet të jetë zgjuar dhe vigjilent dhe kur duhet të jetë i lodhur dhe duke fjetur. Ju mund ta quani atë “ora juaj e trupit”. 

  • Tani, ritmi ynë cirkadian ndikohet nga një sërë faktorësh, por një nga më të mëdhenjtë është mjedisi ynë i dritës. Siç shpjegohet nga Sleep Foundation, kur jashtë është errësirë, sytë tanë natyrisht i sinjalizojnë trurit se është koha për t’u ndjerë të lodhur. Trupi ynë më pas çliron melatoninën, e cila është kimikati që e bën trupin tonë të lodhur dhe na vë në gjumë.
  • Po kështu, kur jashtë është dritë, ritmi ynë cirkadian na thotë se duhet të jemi zgjuar. Drita e mëngjesit nis një kaskadë të hormoneve dhe neurotransmetuesve që ju bëjnë të ndiheni mirë. Pra, ka kuptim të plotë, që sa më afër të afrohemi me dritën natyrale të ditës, aq më të shëndetshëm do të ndihemi.

Drita përbëhet nga një numër gjatësi vale nga blu në të kuqe, si dhe nga disa të padukshme: drita infra të kuqe dhe drita ultravjollcë. Ndërsa ne duket se dëgjojmë vetëm ndonjëherë për rëndësinë e vitaminës D e cila prodhohet nga UVB, dielli i mëngjesit është në të vërtetë tepër i rëndësishëm sepse është i ngopur në dritën infra të kuqe dhe blu. Nuk ka dritë UV gjëja e parë në mëngjes – as UVA apo UVB.

Drita e diellit përbëhet nga 42% dritë infra të kuqe. Është e rëndësishme. Ai stimulon kolagjenin, rrit shërimin e kockave dhe shëron plagët. Kjo është arsyeja pse terapia me drita të kuqe është në modë aktualisht. Jo vetëm kaq, drita infra të kuqe është vërtetuar se është kundër plakjes; zvogëlon rrudhat dhe plagët. Kjo nuk është ajo që zakonisht dëgjoni për rrezet e diellit!

Drita infra të kuqe, së bashku me ujin qelizor, është thelbësore kur bëhet fjalë për karikimin e trupit tuaj dhe krijimin e energjisë. Mendoni për trupin tuaj si një makinë – drita e diellit është benzinë dhe uji qelizor është motori juaj. Nëse mezi e ekspozoni veten ndaj dritës natyrale të diellit, nuk do të karikoheni si duhet apo mjaftueshëm.

Sikur të mos mjaftonin të gjitha përfitimet shëndetësore të diellit të mëngjesit, mund t’ju habisë të mësoni se drita infra të kuqe rreth lindjes së diellit para kushtëzon lëkurën tonë për të na mbrojtur nga UVA dhe UVB që dalin pak më vonë. Kapni mjaftueshëm dritë infra të kuqe herët në mëngjes dhe keni më pak gjasa të digjeni më vonë gjatë ditës.

Ata prej nesh që ngrihen herët dhe kalojnë të paktën tre minuta ekspozuar në diellin herët në mëngjes, do të shijojnë të gjitha përfitimet e mësipërme shëndetësore dhe në fund do të rrisim jetëgjatësinë tonë.

Edel Strazimiri / SCAN/

Kompania që po përpiqet të rishpikë rrotën
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration