Këshilli i Bashkësisë Islame në Bujanoc pret delegacion fetar nga Zvicra (foto)
Lokale

Këshilli i Bashkësisë Islame në Bujanoc pret delegacion fetar nga Zvicra (foto)

11.Jul.2022 20:01
0

Në zyrën e  Këshillit të Bashkësisë Islame në Bujanoc është pritur një delegacion nga Zvicra me prijës fetar dhe intelektual, thuhet në njoftimi  e publikuar në Facebook nga KBI.

Postimi i plotë në Facebook nga Këshillit të Bashkësisë Islame në Bujanoc:

Delegacionin nga Zvicra e priti kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame në Bujanoc, Mr Sedat Beqiri, sekretarè Ibrahim Rrustemi Arkatarè Xhevat Hajdari.
 
Gjatë kësaj vizite delegacioni nga Zvicra, pati rastin të vizitoj objektet fetare dhe të mësoj më shumë se si zhvillohet jeta fetare në këtë vendbanim shqiptar të besimit islam.
 
Po ashtu, delegacioni nga Zvicra, vizitoi zyrën e Këshillit të Bashkësisë Islame në Bujanoc, kryetarin e këtij Këshilli, prof.Mr Sedat Beqiri, i cili i njoftoi mysafirët se Komuna e Bujanocit është një nga vendbanimet e rralla në Luginë të Preshevës dhe më gjerë, që dallohet për nga multietniciteti, përkatësia nacionale dhe fetare e banorëve: shqiptarë, serbë, romë, maqedonë etj.
 
“Toleranca fetare myslimane dhe ajo e krishterë, janë burim i besimeve ndërfetare, të cilat kanë dhënë dhe japin shembullin e bashkëpunimit dhe fqinjësisë së mirë”, tha midis tjerash kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame në Bujanoc, Sedat Beqiri, gjatë takimit të sotëm me delegacionin nga Zvicra në krye me priftin Christian walti dhe disa intelektualë.
Skandal në Gjermani, grave iu jepet “drogë përdhunimi” në festën e SPD. I pranishëm edhe kancelari Scholz
Në kujtim të viktimave të gjenocidit në masakrën e Srebrenicës (video)
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration