Kthehu ...

Lajme

Haradinaj pret në takim Sekretarin Amerikan, Pete Marocco

👤Redaksia.B 🕔08:50 16.07.2018

Kryeministri i Kosovës do të realizojë sot një takim me Zëvendës-Ndihmës Sekretarin Amerikan të Shtetit për çështjen e Parandalimit të Konflikteve, Pete Marocco.

Lexo Artikullin e plotë

Java vendimtare për liberalizimin e vizave për Kosovën

👤Redaksia.B 🕔08:38 16.07.2018

Lexo Artikullin e plotë

Periudha kur italianët në Zvicër trajtoheshin sikurse shqiptarët

👤Redaksia 🕔20:53 15.07.2018

Italianët dikur erdhën në numër dhe si punëtorë të mirëpritur në Zvicër. Në të njëjtën kohë, në fytyrat e tyre kundërmoi një erë e ashpër. Ata u quajtën "Tschinggen" dhe u perceptuan si "rrezik i tjetërsimit nga të huajt".

Lexo Artikullin e plotë

Erdoğan: Nuk do ta harrojmë, e as nuk do të lejojmë të harrohet 15 Korriku

👤Redaksia 🕔20:47 15.07.2018

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan deklaroi se organizata terroriste FETO, ashtu si PKK dhe DEASH, si dhe organizata të tjera të ngjashme duan të rrezikojnë unitetin dhe të ardhmen e Turqisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Lexo Artikullin e plotë

Vuçiq: Me presidentin francez do të bisedojmë në katër sy për Kosovën

👤Redaksia 🕔20:42 15.07.2018

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, të martën (më 17 korrik) do të qëndrojë në Paris ku do të takohet me presidentin francez Emmanuel Macron, i cili sipas gazetës beogradase “Blic” do t’ia përcjell Vuçiqit të paktën tri mesazhe, nga të cilat, njëri do të jetë i dhembshëm.

Lexo Artikullin e plotë

Shkencëtarët zviceranë krijuan zemrën e parë të butë artificiale në botë

👤Redaksia 🕔11:53 15.07.2018

Një zemër nga silikoni është zbuluar nga shkenctarët zviceran.

Lexo Artikullin e plotë

Zotohet Gjuriq: Nuk do ta lejojmë formimin e Ushtrisë së Kosovës

👤Redaksia 🕔11:50 15.07.2018

Drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në Serbi, Marko Gjuriq ka akuzuar Prishtinë zyrtare se duke bërë presion te pjesëtarët serbë të FSK-së, po i detyron ata ta pranojnë formimin e Ushtrisë.

Lexo Artikullin e plotë

Vuçiq: Nuk brengosem për deklaratat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës

👤Redaksia 🕔11:40 15.07.2018

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha se ai nuk brengoset shumë për deklaratat e shqiptarëve nga Lugina e Preshevës, por thotë se është i shqetësuar me obsesionin e Prishtinës për veriun e Kosovës.

Lexo Artikullin e plotë

Jankoviq: E vetmja e pranueshme, Kosova në Serbi

👤Redaksia 🕔11:38 15.07.2018

Asnjë shtet nuk do të hiqte dorë nga identiteti i vet dhe, simbolikisht, nga pjesa e vet më e rëndësishme, ka thënë për agjencinë FoNet bashkëpunëtori shkencor në Institutin e Beogradit për Politikën ndërkombëtare dhe ekonominë, Slobodan Jankoviq.

Lexo Artikullin e plotë

Shtatë vjet të dialogut politik e teknik me Serbinë

👤Redaksia 🕔11:36 15.07.2018

Që nga viti 2011 delegacioni i Kosovës dhe ai i Serbisë në Bruksel kanë nënshkruar një varg marrëveshjes, por shumica prej tyre nuk janë zbatuar, ose janë zbatuar pjesërisht.

Lexo Artikullin e plotë

Kamberi: Lugina e Preshevës, burim që gjeneron kriza (video)

👤Redaksia 🕔07:48 15.07.2018

Shqiptarët e Luginës së Preshevës të gjithë bashkë, po kërkojnë që në raundin final të bisedimeve Kosovë – Serbi, të flitet edhe për ta.

Lexo Artikullin e plotë

LB: Shqiptarë në Serbi duhet të kenë të drejta si serbët në Kosovë

👤Redaksia 🕔07:40 15.07.2018

Rreth Deklaratës së shqiptarëve të Luginës së Preshevës, sot me në kumtesë ka reaguar kryetari i Lëvizjes për Bashkim Valon Murati.

Lexo Artikullin e plotë

Mustafa: Është koha për reciprocitetin Luginë e Preshevës – veri i Kosovës

👤Redaksia 🕔07:34 15.07.2018

Kryetari i Partisë Demokratike të Shqiptarëve (PDSH) Ragmi Mustafa ka deklaruar sot se është koha e fundit që Kosova ta pranojë kërkesën e shqiptarëve në Luginë të Preshevës që Lugina të ketë të drejta dhe status politik të barabartë me statusin politik të serbëve në veri të Kosovës.

Lexo Artikullin e plotë

Dy vjet nga grusht-shteti në Turqi: Gulen mund të vdesë pa u ekstraduar

👤Redaksia 🕔07:23 15.07.2018

Në prag të 2-vjetorit të grushtit të dështuar të shtetit në Turqi, për cilin Ankaraja zyrtare akuzon grupimin FETO të klerikut në mërgim Fetullah Gulen, zyrtarë amerikanë thonë privatisht se ai mundet të vdesë në Shtetet e Bashkuara pa mundur kurrë të ekstradohet, shkruan Daily Sabah.

Lexo Artikullin e plotë

Arifi: Presim efekte pozitive të deklaratës së tre kuvendeve në Bujanoc (video)

👤Redaksia 🕔14:08 14.07.2018

Kryetari i Partisë Demokratike, Nagip Arifi ka përshëndetur deklaratën e aprovuar nga këshilltarët e tre kuvendeve në Bujanoc.

Lexo Artikullin e plotë

Aliu: Kemi dyshime për deklaratën e tre kuvendeve në Bujanoc, të mos dëmtohet Kosova (video)

👤Redaksia 🕔13:49 14.07.2018

Nënkryetari i Alternativës për Ndryshim, Armend Aliu lidhur me deklaratën e aprovuar nga tre kuvendet shqiptare në Bujanoc është shprehur se ka dyshimet rreth përgatitjes së seqncës dhe kualitetit të deklaratës.

Lexo Artikullin e plotë