Dita e parë e Fitër Bajramit të mërkurën më 10 prill
Rajoni dhe Politika

Dita e parë e Fitër Bajramit të mërkurën më 10 prill

09.Apr.2024 09:13
0
Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton opinionin e gjerë se muaji i madhëruar Ramazan përfundon ditën e martë, më 9 prill 2024.
 
Dita e parë e festës së Fitër Bajramit është ditën e mërkurë, më 10 prill 2024.
 
Manifestimi qendror për festën e Fitër Bajramit për Republikën e Kosovës mbahet në Xhaminë e Madhe në Prishtinë.
 
Manifestimi fillon në orën 5:21, me faljen e namazit të sabahut, pas të cilit do të jetë ligjërata tematike kushtuar kësaj feste nga profesori i Medresesë, Shkelzen Hoxha.
 
Namazi i Fitër Bajramit falet në orën 06:41, të cilit do t'i prijë kryeimami i Bashkësisë Islame të Kosovës, Vedat ef. Sahiti.
 
Hytben e Fitër Bajramit do ta mbajë Myftiu i Kosovës, Naim ef. Tërnava, i cili do t’i drejtohet opinionit të gjerë me mesazhin e kësaj feste.
 
Me rastin e festës së Fitër Bajramit, ditën e parë, më 10 prill 2024, Kryesia e BIK-ut, si tradicionalisht organizon pritje përurimi në selinë e Kryesisë nga ora 9:00-12:00.
 
Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës ua uron festën e Fitër Bajramit të gjithë besimtarëve dhe opinionit të gjerë, duke e lutur Zotin që t’i ketë pranuar agjërimin, lutjet dhe ibadetet tona.
 
Me fat festa e Fitër Bajramit!
Vdes gruaja që u plagos nga shtetasi i Maqedonisë në afërsi të pikës së pagesës në Preshevë
Macroni shkruan në cirilik: Franca e përkushtuar ndaj së ardhmes evropiane të Serbisë, që po shkruhet tani
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration