Deimel, pasardhësja e Borell: Shkëmbimi territorial mes Kosovës dhe Serbisë në agjendë
Lokale

Deimel, pasardhësja e Borell: Shkëmbimi territorial mes Kosovës dhe Serbisë në agjendë

03.Jul.2024 20:59
0

Politikania estoneze Kaja Kallas do të përballet me detyra të vështira në fazën tjetër të negociatave për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, kur në vjeshtë do të zëvendësojë spanjollin Josep Borrell si Përfaqësues i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri.

Kështu thotë analistja e pavarur gjermane, Johanna Deimel, njohëse e Ballkanit Perëndimor dhe Evropës Juglindore. 

Kallas pritet të udhëheqë Dialogun e Brukselit për Kosovën në nivelin më të lartë politik, siç bëri Borrell, por besohet se do të emërohet një Përfaqësues i ri Special i BE-së për dialogun Beograd-Prishtinë, pasi që mandati i Miroslav Lajçakut skadon në janar 2025.

Në samitin e javës së kaluar, liderët e BE ranë dakord që Kaja Kallas , kryeministrja e Estonisë, do të emërohej si kryediplomatja e BE-së, ndërsa Ursula von der Leyen u emërua për një mandat të dytë si Presidente e Komisionit Evropian dhe Antonio Costa si President i Këshilli Evropian. 

Kaja Kallas u tha gazetarëve pas shpalljes së vendimit të liderëve të BE-së për të emëruar një “treshe drejtuese”: “Ne do të jemi një ekip i madh”.

“Besimi juaj do të thotë shumë për mua. Ne duhet të vazhdojmë të punojmë së bashku për të siguruar që Evropa të jetë një partner efektiv global dhe që qytetarët tanë të mbeten të lirë, të sigurt dhe të begatë”, tha ajo. 

I pyetur se çfarë priste nëse Kaja Kallas do të bëhej kryediplomate e BE-së, presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha se do të priste për të parë se si do të dukej.

Duke iu përgjigjur pyetjes se si do të sillet Kaja Kallas, e njohur për kundërshtimin e saj të ashpër ndaj presidentit rus Vladimir Putin dhe mbështetjen e hapur për Ukrainën, në negociatat ndërmjet përfaqësuesve më të lartë politikë të Beogradit dhe Prishtinës , duke pasur parasysh faktin se shteti serb Zyrtarët nuk vendosën sanksione ndaj Rusisë , Johanna Diemel , një analiste e pavarur gjermane për Ballkanin Perëndimor dhe Evropën Juglindore , thotë për EWB se ajo vjen nga një shtet që njeh Kosovën.

Kaja Kallas është politikania e tretë femër që mban postin e Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë. Një ndryshim i parë i madh me paraardhësin e saj Josep Borell është se ajo vjen nga një shtet që e njeh Kosovën dhe së dyti se ajo i ka bërë thirrje BE-5 që nuk e njeh Kosovën. Ajo është një kritike e zëshme e Rusisë dhe kjo shton edhe një dimension të ri që kërkon shumë këmbëngulje dhe diplomaci për punën e saj, nënvizon Johanna Deimel. 

Deimel pohon se “në funksion të vendeve pro-Kremlinit të BE-së, si Hungaria dhe Sllovakia, por edhe për shkak të zhvendosjes në të djathtën ekstreme që po afrohet aktualisht në Francë, Kallas do të përballet me vështirësi si në lidhje me mbështetjen e BE-së për Ukrainën dhe në lidhje me zgjerimin e BE-së”.

Nëse më pas e kthejmë vëmendjen tonë tek Uashingtoni, ku fitorja e zgjedhjeve të Donald Trump po bëhet gjithnjë e më e mundshme, Serbia dhe Prishtina do të gjenden gjithashtu në një mjedis të ri gjeopolitik dhe të sigurisë. Për Kallas, kjo mund të nënkuptojë edhe që shkëmbimi i territoreve të kthehet në axhendë”, thekson ajo. 

Deimel nënvizon se Dialogu aktualisht është bllokuar dhe ka nevojë për një qasje të re.

“Mendoj se edhe një herë do të emërojë një Përfaqësues Special për Dialog për këtë qëllim. Do të jetë interesante të shihet se kë (dhe nga cili vend!) do të emërojë për këtë detyrë”, përfundon Deimel. 

Kaja Kallas është kritike e madhe e Rusisë, mbështetëse e vazhdueshme e Ukrainës, dhe përkrahëse e idesë që e ardhmja e Ballkanit Perëndimor është në Bashkimin Evropian.

Sa i përket Kosovës, ajo është takuar disa herë me zyrtarë të lartë shtetërorë dhe ka thënë se mbështet synimet euro-atlantike të këtij shteti.

 

Emri i 47-vjeçares po përmendet shpesh së fundmi, si mundësi për t’u emëruar si kryediplomate e Bashkimit Evropian në legjislaturën e re të bllokut evropian.

Aktualisht këtë pozitë e mban Josep Borrell.

PD: Angazhohemi për një shumicë shqiptare në mandatin 2024-2028 në komunë të Bujanocit
Serbia arreston një person të dyshuar për “krime lufte” në Kosovë më 1999
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration