Bujanoc: Policia aksion ndërkombëtar ROADPOL të kontrollit të shtuar të trafikut
Lokale

Bujanoc: Policia aksion ndërkombëtar ROADPOL të kontrollit të shtuar të trafikut

19.Jun.2024 09:15
0

Pjesëtarët e policisë rrugore të MPB-së, nga data 17 deri më 23 qershor 2024, do të zhvillojnë aksion ndërkombëtar të kontrollit të shtuar të trafikut, me qëllim zbulimin e shkeljeve të drejtimit të mjetit nën ndikimin e alkoolit dhe substancave psikoaktive, transmeton Titulli.com.

Sipas raportit të Policisë nga Vraja në kuadër të këtij aksioni, i cili realizohet njëkohësisht në 31 shtete evropiane anëtare të organizatës ROADPOL (Rrjeti i Policisë Rrugore të Evropës), ditën e premte, më 21 qershor, do të realizohet e ashtuquajtura Maratona e Alkoolit dhe Drogës në të gjithë Evropën, kur të gjithë Në kontrollin e trafikut do të angazhohen në vazhdimësi aparatet alkoaktive në dispozicion, si dhe pajisjet për kontrollin e pranisë së substancave psikoaktive në organizëm.

Policia rrugore e Drejtorisë së Policisë në Vranjë, në pesë muajt e parë të këtij viti ka përjashtuar nga trafiku 607 shoferë për drejtim të mjetit nën ndikimin e alkoolit dhe 22 shoferë për drejtim mjeti nën ndikimin e substancave psikoaktive.

Duke qenë se pritet të mbahen një numër i madh festivalesh muzikore në të cilat priten dhjetëra mijëra vizitorë, Ministria e Brendshme apelon qytetarët që të mos drejtojnë automjetet nëse kanë konsumuar alkool apo substanca psikoaktive dhe të kontribuojnë në ruajtjen e rrugës, sigurisë së trafikut nga sjellja e përgjegjshme, thuhet në raporton e policisë./Titulli.com/

Dita e ndeshjes: Shqipëria përballet me Kroacinë në kërkim të pikëve të para në “Euro 2024”
Gazetari kosovar e humb akreditimin në Euro 2024, Serbia gjobitet
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration