Bastisen shtëpitë e ish-ushtarëve të UÇPMB-së nga xhandarmëria serbe (foto)
Lokale

Bastisen shtëpitë e ish-ushtarëve të UÇPMB-së nga xhandarmëria serbe (foto)

09.Mar.2023 22:50
0

12 shtëpi të ish-ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanovc, janë bastisur nga ana e xhandarmërisë serbe.

Bastisjet janë kryer me urdhër të Gjykatës së Vranjës.

Kjo u konfirmua po ashtu edhe nga njëri prej ish-ushtarëve të UÇPMB-së, Nadir Sefedini.

Bastisje, Gjykata e Vranjës, UÇPMB
Bastisje, Gjykata e Vranjës, UÇPMB

“Po, janë thyer 12 objekte në Bujanovc dhe Zarbicë. Ngjarja ka ndodhur të hënën më 6 mars”, tha Sefedini për Klankosova.tv

Sefedini deklaroi se ai dhe familja e tij janë traumatizuar.

“Familjen e kam për momentin në Gjilan. Fëmijët nuk po guxojnë të shkojnë në Bujanovc”, jemi të traumatizuar”, tha ai.

Ai theksoi se bastisjes janë kryer nën preteksin e kërkimit të armëve.

Lidhur me rastin ka reaguar edhe nënkryetari komunës së Bujanovcit, Shqiprim Musliu.

Ai i ka dërguar edhe një letër gjatë së mërkurës, kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.

Kurti Letra Bujanovc
Kurti Letra Bujanovc
Osmani kërkon që zbatimi i propozimit evropian të mos cenojë sovranitetin e Kosovës
Tryezë diskutimi në Bujanoc: “Roli i mediave lokale, problemet dhe ruajtja e identitetit shqiptar” (video)
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration