“Ata do të vijnë…”, një histori shumë prekëse
Kulturë

“Ata do të vijnë…”, një histori shumë prekëse

19.Mar.2021 09:28
0

Më 1915, u nisën për në Stamboll dhe më pas drejt Çanakkales edhe 110 burra nga fshati Dragash, në Kosovë ; 106 prej tyre ranë gjatë betejës së Dardaneleve, në vijën e parë të mbrojtjes së Stambollit.

Pas luftës, të katër të mbijetuarit ndalojnë në qytetin e Prizrenit para se të kthehen në fshat. Atje, në pamundësi për të duruar dhimbjen e njoftimit për vdekjen e vëllezërve të tyre të armëve, ata vendosin të kthehen një nga një, me distancë disa javë nga njëri-tjetri.

Kur pyteshin se ku janë të tjerët, secili përgjigjej: “ata do të vijnë”. Për vite, kjo fjali do të mbetet në gjuhët e të gjitha vejushave dhe jetimëve të fshatit, duke i dhënë atyre shpresë.

Por 106 të tjerët nuk do të kthehen kurrë… në këtë jetë të paktën. Sa i përket sakrificës dhe kujtesës së tyre, ajo kurrë nuk u shua !

Në foto, 4 veteranët e betejës me turban në kokë.

Majko i reagon Vuçiqit: Serbia duhet të mos kapitullojë përballë pamundësive të saj
Ekspertët të bindur: Marsi ka ujë, është ‘varrosur’ poshtë sipërfaqes
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration