Arifi: Taksa e Kosovës e ka dëmtuar Preshevën ekonomikisht dhe social
Lokale

Arifi: Taksa e Kosovës e ka dëmtuar Preshevën ekonomikisht dhe social

16.Feb.2020 09:37
0

Kryetari i Komunës së Preshevës Shqiprim Arifi thotë se e përkrah vendimin e qeverisë së Kosovës për tarifat ndaj Serbisë, por shtoi se kjo e ka dëmtuar Preshevën ekonomikisht si dhe në aspektin social.

Ai tha se e ardhmja e Luginës së Preshevës varet nga dialogu Kosovë-Serbi dhe se ai dëshiron që dialogu për çështjen e tarifave të vazhdojë.

Arifi vuri në dukje gjithashtu se përfaqësimi i deritanishëm i shqiptarëve në legjislativin serb ka qenë formal dhe jocilësor.

“Politikisht taksën e kemi përkrah, si mjet politik, por si mjet ekonomik na ka dëmtuar”, tha ai për Zërin e Amerikës.

Arifi është deklaruar edhe rreth bisedimeve të Kosovës dhe Serbinë, ku tha se pjesë e tyre duhet të jetë edhe Lugina e Preshevës.

“Për neve është me rëndësi që dialogu të fillojë sa më shpejtë. Shpresojmë në qeverinë e re të Kosovës që t’i marrë hapat e duhur. Jo që duam të hiqet taksa, por duam të vazhdojë dialogu e taksa do të jetë në tryezë”, ka thënë Arifi.

1953 në Beograd, shqiptarët e mjeruar e izoluar
Përgatitja e një sulmi terrorist në Gjenevë: të arrestuar edhe dy shqiptarë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration