Ambasadori I OSBE-së në Beograd, pret në takim deputeten nga Bujanoci,  Nadije Beqiri (foto)
Lokale

Ambasadori I OSBE-së në Beograd, pret në takim deputeten nga Bujanoci, Nadije Beqiri (foto)

14.Sep.2021 14:22
0

Ambasadori i misionit të OSBE-së në Serbi,  Jan Braathu mirëpriti deputeten Nadije Beqiri në zyrën e tij në Beograd, shkruan Braathu në profilin e OSBE-së në Facebook.

Braathu dhe Beqiri diskutuan pjesëmarrjen dhe përfaqësimin e pakicave etnike në jetën publike dhe politike në Serbi, duke u fokusuar në mbështetjen e Misionit për realizimin e të drejtave të pakicave në fushat e përdorimit zyrtar të gjuhës, arsimit, kulturës dhe mediave të pakicave.

Misioni mbështet përfshirjen dhe transparencën në të gjitha nivelet e qeverisjes, përfshirë në jug të Serbisë, që jep rezultate për të gjithë qytetarët.

Ndërsa deputetja Nadije Beqiri, tha për Titulli.com se ka folur me ambasadorin për problemet e ndryshme që e preokupojnë pakicën shqiptare në Luginë të Preshevës.

Ajo theksoi se ka prezantuar shqetësimet edhe të rinisë për mungesën e perspektivës për të ndërtuar dhe zhvilluar një jetë në vendin e tyre./Titulli.com/

Policia e Kosovës shpalos detaje të reja për vrasjen e Bakush Veselit nga Bujanoci
Kurti me Merkelin: Spastrimi etnik administrativ i shqiptarëve në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc (video)
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration