Vuçiqi fyen Kurtin e Rashiqin: “Llumi terrorist zgjodhi llumin më të madh serb”
Rajoni dhe Politika

Vuçiqi fyen Kurtin e Rashiqin: “Llumi terrorist zgjodhi llumin më të madh serb”

02.Dec.2022 09:13
0

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka fyer kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për përzgjedhjen e Nenad Rashiqit ministër për Komunitete dhe Kthim. Ai ka fyer edhe ministrin e ri, si dhe këshilltaren e tij, Rada Trajkoviq. Rashiqin e Trajkoviqin i ka quajtur “lluma serbë nga fundi i koshit të mbeturinave”, ndërsa Kurtin “llumi terrorist”.

“Zgjedhja e Rashiqit, një njeriu që i ka marrë më pak se një për qind, si dhe e Rada Trajkoviqit, që ishte në listën e tij, tregon se ata duan persekutimin dhe zhdukjen e serbëve në Kosovë”, ka thënë Vuçiqi të enjten për “Pink”.

Sipas Vuçiqit, nuk “ka njerëz më të këqij” se Rashiqi e Trajkoviqi dhe se ata nuk e kanë besimin e serbëve në Kosovë, “por besimin e agjencive të Perëndimit dhe llumit terrorist Kurti”. 

Ai ka kërkuar nga Bashkimi Evropian të reagojë ndaj emërimit të Rashiqit, ndërsa ka kërcënuar se delegacioni i Serbisë do të refuzojë pjesëmarrjen në Samitin e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në Tiranë më 6 dhjetor për shkak të këtij vendimi të Kosovës. 

Rashiqi u emërua të enjten ministër duke zëvendësuar Goran Rakiqin e Listës Serbe, që ka dhënë dorëheqje javë më parë pas tensioneve për targat. Lista Serbe ka të gjitha ulëset e rezervuara për komunitetin serb në Kuvendin e Kosovës. Rashiqi është kryetar i Partisë Demokratike Progresive, që s’është pjesë e Parlamentit.

Topi inteligjent që i mohoi golin “me flokë” Ronaldos, e ardhmja e futbollit
Dy kushtet e SHBA’së për Ballkanin e Hapur, Serbia t’i njohë si ndërkombëtarë kufijtë me Kosovën e Republika Srpska’n
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration