Rasti misterioz i djaloshit që vizaton në gjumë – Por zgjuar nuk ka asnjë talent artistik
Atraktive

Rasti misterioz i djaloshit që vizaton në gjumë – Por zgjuar nuk ka asnjë talent artistik

16.Sep.2021 08:12
0

Kur Lee Hadwin ishte katër vjeç, ai shkarraviste nëpër muret e shtëpisë së tij. Jo aq befasuese për një djalosh katër vjeçar, por kishte një ndryshim që bënte dallimin: Lee ishte tërësisht në gjumë kur realizonte këto vizatime murale.

Me kalimin e viteve, vizatimet e tij u bënë më të ndërlikuara dhe në moshën 15 vjeçare pikturoi tre portrete të vogla dhe të bukura të aktores hollywood’iane Marylin Monroe, por e veçanta ishte se sërish ai nuk mbante mend asgjë nga procesi i realizimit të këtyre veprave. 

Ecja dhe folura në gjumë janë të dokumentuara mirë dhe relativisht të zakonshme, por vizatimi gjatë gjumit është shumë më i rrallë si rast. Ajo çka e bën edhe më të çuditshëm këtë rast është se djaloshi Lee në momentin e zgjimit nuk shfaq asnjë talent artistik dhe nuk është i aftë të vizatojë asgjë teksa është zgjuar. Pra, çfarë mund të shpjegonte sjelljen e tij?

Penny Lewis nga Universiteti Cardiff shpjegon se somnambulizmi mund të ndodhë kur ka një mungesë ekuilibri në trurin e fjetur të një personi, ku zonat racionale janë në gjumë, por sistemi limbik, i cili kontrollon emocionet, është i zgjuar. Kjo mund të jetë edhe shpjegimi për shprehjet artistike të Lee, thotë ajo. (BBC)/ SCAN

Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration