Arifi: Serbia po i fshin shqiptarët nga regjistri civil
Lokale

Arifi: Serbia po i fshin shqiptarët nga regjistri civil

19.Oct.2020 10:51
0

Procesi i shlyerjeve të shqiptarëve nga regjistri civil me arsyetim se nuk janë banorë rezident në komunat e Luginës së Preshevës ka detyruar kryetarin e komunës së Bujanocit Nagip Arifi të kërkoj ndalimin e kësaj dukurie nëpërmjet OSBE-së në Beograd.

“Eshtë një dukuri prezente, jo vetëm tash po edhe në vitet që po i lem pas shlyerja nga regjistri civil para së gjithash të malësisë së Bujanocit, unë pas marjes së mandatit si kryetar kam pas takim me shefin e zyrës së OSBE-së këtu në Bujanoc dhe këtë çështje e kam diskutuar dhe kam mar premtim nga shefi i kësaj zyre se do tja përcjell brengat tona ambasadorit të zyrës së OSBE në Beograd ku pritet të jap një kontribut edhe zyra e ambasadës së OSBE në Beograd” ka deklaruar kryetari Arifi për RTK.

Ai theksoi se edhe ambasada e Shqipërisë në Beograd mund të bëj më shumë jo vetëm te shlyerja e shqiptarëve nga regjistri civil po edhe të bëj presion për avancimin e të drejtave të shqiptarëve në Luginë të Preshevës.

Rama: Karantina e dytë do të na vriste të gjithëve
Bërnabiq: Asociacioni duhet të formohet patjetër sipas marrëveshjes dhe jo si një OJQ
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration