Brnabiq: Zgjedhjet lokale dhe ato të Beogradit më 2 qershor
Lokale

Brnabiq: Zgjedhjet lokale dhe ato të Beogradit më 2 qershor

18.Apr.2024 12:44
0

Kryetarja e Kuvendit të Serbisë, Ana Brnabiq, në konferencën për shtyp deklaroi se ka marrë vendim në konsultim me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, që të shpallen më 2 qershor të gjitha zgjedhjet lokale që janë paraparë të mbahen në korrik dhe gusht, transmeton Titulli.com.

“Pas 17 ditësh bisedime me grupet parlamentare që iu përgjigjën thirrjes për dialog dhe duke uruar të gjitha mundësitë në lidhje me opsionet e ndryshme, në konsultim me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq dhe me këshillën e tij, mora vendimin për të pranuar kërkesën e opozitës të grupuar rreth koalicioneve Serbia kundër dhunës dhe NADA për të thirrur të gjitha ato zgjedhje që ishin planifikuar për korrik dhe gusht, së bashku me atë në Beograd, më 2 qershor”, tha Brnabiq.

Sipas saj, për këtë do të kërkohet ndryshimi i nenit 35 të Ligjit për Zgjedhjet Lokale dhe këtë ajo ka kërkuar nga shërbimet profesionale dhe grupet parlamentare që ta bëjnë këtë pasdite.

“Pres që propozimi për ndryshimin e Ligjit për zgjedhjet lokale të nënshkruhet nga shumica e deputetëve deri më tani dhe të shkojmë së bashku me atë propozim dhe të tregojmë unitet në kohë të vështira për Serbinë dhe qytetarët e saj”, tha ajo.

Brnabiq pret që ligji të miratohet në plenum të shtunën, gjë që do të lejojë që zgjedhjet lokale të mbahen të dielën.

“Pas 17 ditësh bisedime të mira, faleminderit të gjithëve që morën pjesë, mendoj se kjo është rruga për të arritur stabilitetin, besoj se do të ketë shumë që do të thonë se kanë fituar, besoj se kjo është fitorja e të gjithë atyre. i cili tregoi seriozitet dhe kjo është edhe më e rëndësishme”, tha Brnabiq.

Përfaqësues të qeverisë, opozitës dhe organizatave joqeveritare që merren me zgjedhjet mbajtën dje mbledhjen e katërt për përmirësimin e kushteve zgjedhore, pas së cilës koalicioni “Serbia kundër dhunës” deklaroi se nuk ka kushte për pjesëmarrje në zgjedhje, por se do të marrë vendimin përfundimtar të premten.

Koalicioni "Serbia kundër dhunës" më parë i ka dërguar kërkesë Ana Brnabiqit që të miratojë ligjin kushtetues për ndryshime në Ligjin për zbatimin e Kushtetutës me shumicë prej dy të tretave, në mënyrë që të gjitha zgjedhjet lokale të mbahen në të njëjtën ditë në vitin 2024. .

Kujtojmë se më 1 prill, në Kolegjiumin e Kuvendit të Serbisë, përfaqësuesit e opozitës parashtruan tre kërkesa para autoriteteve: rishikimi i listës zgjedhore, që të gjithë të kenë qasje të barabartë në Radio Televizionin e Serbisë dhe që të gjitha zgjedhjet lokale të mbahen në një ditë./Titulli.com/

Gjermania arreston dy persona nën dyshimin se spiunonin për Rusinë
Çfarë thonë shqiptarët në jug të Serbisë për njoftimin e Vuçiqit, përndjekja për shkelje të rendit kushtetues?
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration