Bomba 1 tonëshe nga lufta e 1999 largohet nga një qytet në Jug të Serbisë, evakuohen 1300 banorë!
Lokale

Bomba 1 tonëshe nga lufta e 1999 largohet nga një qytet në Jug të Serbisë, evakuohen 1300 banorë!

22.Apr.2024 08:35
0

Ekspertët hoqën të dielën një bombë të mbetur në një qytet të Serbisë jugore nga bombardimet e NATO-s në vitin 1999. 

Bomba prej 1.000 kilogramësh u hoq me sukses nga një kantier ndërtimi në Nishit, tha një zyrtar i ministrisë së brendshme. Bomba MK-84 ka një ngarkesë shpërthyese prej 430 kilogramësh. Ajo u transportua për t’u shkatërruar.

Para heqjes së bombës, 1300 banorë të zonës në Parkun e Shkencave dhe Teknologjisë u evakuuan për sigurinë e tyre, ndërsa në vendngjarje mbërriti policia, zjarrfikësit dhe ekipet mjekësore. 

Bombardimet e NATO-s ndaj Serbisë filluan më 24 mars 1999 dhe zgjatën 78 ditë, me synim dhwnien fund goditjes së përgjakshme të liderit serb Slobodan Millosheviç ndaj shqiptarëve të Kosovës.

Një nga incidentet më të përgjakshme ndodhi në Nish më 7 maj 1999. Një dyzinë me njerëz u vranë kur avionët e NATO-s hodhën bomba thërrmuese në një treg. Qyteti u bombardua përsëri më 12 maj të atij viti me bomba thërrmuese, duke çuar në vdekjen e 11 civilëve.

Konkurs për organizatat në fokus avancimin e fëmijëve me nevoja të veçanta
Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration