20 vjet nga dalja në skenë e UÇPMB-së (video-dokumentar)
Lokale

20 vjet nga dalja në skenë e UÇPMB-së (video-dokumentar)

26.Jan.2020 15:10
0

Në fshatin Dobrosin të komunës së Bujanocit para 20 viteve doli në skenë Ushtria Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc (UÇPMB) e cila ishte në fushëbetejë me forcat ushtarake e policore të Serbisë.

Kjo paraqitje e pjesëtarëve të UÇPMB-së u bë gjatë varrimit të dy vëllezërve Saqipi të vrarë në Doborosin. 

Ish-pjesëtarët e UÇPMB-së u amnistuan nga kuvendi i Serbisë me dekret të veçantë, mirëpo disa nga ata u burgosën ndërsa të tjerët u arratisën në Kosovë dhe disa të tjetër në vendet evropiane, shkruan Titulli.com. 

Në muajin maj të vitit 2001 u nënshkrua marrëveshja e demilitarizimit apo siç njihet në opinion marrrëveshja e Konçuli për t’i hapurr rrugë prosperimit, zhvillimit dhe vancimit të pozitës shqiptare në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc

Ky përvjetor nga organizata OVL- e UÇPMB-së në Bujanoc është shënuar me vendosjen e kurorave lule në varrezat në fshatin Dobrosin, Tërnoc dhe akademi përkujtimore në shtëpinë e kulturës në Bujanoc./Titulli.com/

Pse Trump po angazhohet kaq fort për Kosovën e Serbinë
Pesë aplikacione të mrekullueshme për të qëndruar të shëndetshëm në 2020
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration