16 vjet nga dorëzimi i raportit për pavarësinë e Kosovës nga Ahtisaari
Rajoni dhe Politika

16 vjet nga dorëzimi i raportit për pavarësinë e Kosovës nga Ahtisaari

26.Mar.2023 09:37
0

Sot, bëhen 16 vjet që kur ish-presidenti finlandez, Martti Ahtisaari ka dërguar raportin përfundimtar në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, në të cilin ka thënë se Kosova duhej të bëhet e pavarur. 

Derisa, SHBA-të e kanë përkrahur planin e Ahtisaarit dhe kanë menduar se Kosova duhet të bëhej e pavarur, serbët kanë vazhduar ta kundërshtonin planin.

Rusia ka bërë deklarata që mund të interpretoheshin si kundër pavarësisë, por nuk ka përmendur përdorimin e vetos, transmeton KosovaPress.

Tri ditë më vonë, më 29 mars të vit 2007, Parlamenti Evropian e ka miratuar një rezolutë me 490 vota pro, 80 kundër dhe 87 abstenime, në të cilën është shprehur përkrahja për pavarësinë e mbikëqyrur për Kosovën.

Këto janë institucionet paralele të Serbisë që funksionojnë lirshëm në Kosovë (video)
Qëllohet me armë godina e Top Channel! Humb jetën roja i sigurisë, Pal Kola 60 vjeç
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration