Lokale

PD: Kërkojmë që drejtësia të triumfojë edhe më tej

PD: Kërkojmë që drejtësia të triumfojë edhe më tej

Partia Demokratike e ka mirëpritur lajmin për lirimin e pesë të burgosurve shqiptarë, ish pjesëtarë të UÇPMB-së, dhe kërkon që sa më parë të triumfojë drejtësia edhe për tre të burgosurit e tjerë, që sa më parë të kthehen pran

30.May.2012 09:22
titulli.com

Lironi të gjithë të burgosurit e Luginës

Shoqata e të shpërngulurve nga Kosova Lindore ka reaguar për mos lirimin edhe të tre shqiptarëve tjerë të komunës së Bujanocit të arrestuar në aksionin e 4 majit të xhandarmërisë serbe. “Vatra kërkon që të lirohen të gjithë t

30.May.2012 01:09
titulli.com

Nagip Arifi shpallet Ambasador i Paqes (foto)

Në ambientet e ndërtesës së Ministrisë së Drejtësisë në Prishtinë, zv/kryetari i komunës së Bujanocit Nagip Arifi ka marrë çmimin e Ambasadori të paqes gjatë Konferencës Evropiane të Lidershipit. Pas marrjes së këtij çmimi Ari

29.May.2012 20:47
titulli.com

Avancimi i studentëve në Bujanoc

Përfaqësuesi i USAID-it amerikan Majkëll Mekllejn, Dekania e Universitetit të Subotisës Jellena Biovlen dhe kryetari i komunës së Bujanocit Shaip Kamberi sot kanë nënshkruar një marrëveshje për bashkëpunimin në projektin “Qendra e kar

29.May.2012 19:23
titulli.com

Lirohen pesë shqiptarët e komunës së Bujanocit (video)

Në orën 15h të  ditës së sotme janë liruar pesë nga tetë shqiptarët e arrestuar në aksionin e xhandarmërisë më 4 maj të këtij viti. Të arrestuarit u liruan nga burgu i qarkut në Beograd dhe janë rrugës për në shtëpitë e

29.May.2012 15:12
titulli.com

Firmoset marrëveshja për qeverisje lokale në Preshevë

Pushtetin lokal në komunën e Preshevës gjatë katër viteve të ardhshme do ta udhëheqin Partia Demokratike Shqiptare, Rilindja Demokratike dhe Bashkimi Demokratik i Luginës. Këtë e kanë konfirmuar lideri i PDSH-së Ragmi Mustafa dhe i BDL

28.May.2012 23:52
titulli.com

Në Preshevë, QSA ndërton shtëpi për bamirësi (foto)

Në praninë e përfaqësuesve të Qendrës Islame nga Lozana e Zvicrës, përfaqësuesve të kompanive lokale dhe personaliteteve, Qendra e Solidaritetit dhe Avancimit nga Presheva, sot zyrtarisht ia dorëzoi shtëpinë dyshe familjes Shabani nga Pr

28.May.2012 21:28
titulli.com

Vdes aksidentalisht Nazlie B. nga Bujanoci

Ka ndërruar jetë këmbësorja Nazlie B. (1952-Rome) nga qyteti i Bujanocit, e cila u aksidentua nga një automjet më 26 maj të këtij viti. E ndjera humbi jetën pasi u goditë nga një veturë në rrugën lokale Bujanoc – Tërnoc, në afër

28.May.2012 16:47
titulli.com

Ku u tretën votat e Malësisë së Bujanocit?

Këtyre ditëve, Komisioni Zgjedhor i Komuns së Bujanocit, ka aprovuar Vendimin mbi ndarjen e mandateve kandidatëve për këshilltarë të Kuvendit komunal të Bujanocit, në zgjedhjet e mbajtura, më 6 maj 2012. Nga katër listat zgjedhore të

27.May.2012 12:51
titulli.com

Destani kërkon hisen e vet të deputetit

Skender Destani, lideri i Bashkimit Demokratik të Luginës nga Presheva dhe njëri prej katër partnerëve të listës parlamentare “Koalicioni i Shqiptarëve të Luginës së Preshevës”, ka lutur Tanjugun që të demantojë shkrimet e djeshme

26.May.2012 17:27
titulli.com

Të fala nga Komandant Lleshi (video)

Monologu i sotëm i aktorit Nagip Taipi nga Tërnoci dha një mesazh të qartë për ata që ishin prezentë në sallën e Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc, në akademinë përkujtimore kushtuar Komandant Lleshit. Ishte emocionues dhe në të

25.May.2012 19:25
titulli.com

Përfundon manifestimi tradicional në Bujanoc (video)

Manifestimi tradicional “Ditët e komandant Lleshit” përfundoi me tubimin qendrorë të mbajtur në Shtëpinë Kulturës në Bujanoc, raporton Titulli. Familjarë të Ridvan Qazimit dhe dëshmorëve të kombit, veteran, invalid, përfaqësues

25.May.2012 18:56