Me vdekjen e Musliut, u shua një zë i arsyeshëm në Luginë të Preshevës
Lokale

Me vdekjen e Musliut, u shua një zë i arsyeshëm në Luginë të Preshevës

19.Jan.2018 08:51
0
Liderët nga Shqipëria, Kosova e Maqedonia shprehen ngushëllime për shuarjen nga jeta të Jonuz Musliut, kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve të Luginën së Preshevës

Përfaqësuesit politikë e institucionalë nga të gjitha vendet e banuara me shqiptarë e kanë shprehur ngushëllime për vdekjen e kryetarit të Kuvendit të Bujanocit dhe ish udhëheqësit politik të UÇPMB-së, Jonuz Musliu i civli vdiq sot në Turqi, ku po kurohej nga një sëmundje e zemrës. Vdekja e Musliut konsiderohet humbja e një zëri të arsyeshëm të shqiptarëve në Luginën e Preshevës.

Musliu i lindur më 1959 në Konçul të Bujanocit ka qenë një veprimtar i hershëm i çështjes kombëtare. Si i ri ishte i burgosur politikë e më pas iu bashkua UÇK-së në Kosovë. Në Luginën e Preshevës ishte emëruar drejtor politik i luftës së UÇPMB-së, ndërsa pas përfundimit të luftës  formoi një parti politike, e cila bashkoi rreth vetës të gjithë ish guerilët.

Disa javë më parë, ai u nis drejt Turqisë për kurimin e sëmundjeve kardiake. Ai sot vdiq në Turqi.

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, nëpërmjet një telegrami shpreh dhimbjen e thellë për ndarjen nga jeta të Kryetarit të Këshillit Nacional të Shqiptarëve të Luginën së Preshevës, Jonuz Musliu.

“Me hidhërim të thellë e mësova lajmin e dhimbshëm të ndarjes nga jeta të veprimtarit të devotshëm, patriotit të përkushtuar, me kontribut të vazhdueshëm dhe të jashtëzakonshëm për avancimin dhe përforcimin e të drejtave kombëtare dhe politike të shqiptarëve të Luginës së Preshevës, z.Jonuz Musliu. Duke ndarë me ju dhimbjen e thellë për humbjen e këtij personaliteti të shquar, i përcjell ngushëllimet më të thella e të sinqerta të gjithë shqiptarëve të Luginës së Preshevës, bashkëpunëtorëve dhe bashkëluftëtarëve të Jonuzit dhe në mënyrë të veçantë të gjithë familjarëve dhe të afërmeve të tij”, shkruan në ngushëllimin e Metës.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i ka shprehur ngushëllime familjes Musliu, për vdekjen veprimtarit, Jonuz Musliu, duke thënë se ai dha një kontribut të vazhdueshëm për avancimin e të drejtave politike dhe kombëtare të shqiptarëve të Luginës së Preshevës.

“Me dhembje mora lajmin për vdekjen veprimtarit të shquar Jonuz Musliu, kryetar i Këshillit Nacional të Shqiptarëve të Luginës së Preshevës. Jonuz Musliu dha një kontribut të vazhdueshëm për avancimin e të drejtave politike dhe kombëtare të shqiptarëve të Luginës së Preshevës. Jonuz Musliu po ashtu dha kontribut në procesin e çlirimit të Kosovës. Ngushëllimet më të sinqerta familjes Musliu”, ka shkruar Thaçi në facebook.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli ka shkruar në lidhje me vdekjen e Jonuz Musliut, kryetar i Këshillit Nacional të Bujanovcit.

Veseli ka shkruar se Musliu ka qenë njëri ndër veprimtarët më të hershëm dhe më kontribuues në përpjekjet e popullit shqiptar për liri.

“Me keqardhje të madhe mora lajmin e hidhur të ndarjes nga jeta të një prej miqve dhe bashkëluftëtarëve të mi, Jonuz Musliut. Jonuzi ka qenë një ndër veprimtarët më të hershëm dhe më kontribues në përpjekjet e popullit tonë për liri e barazi dhe gjithë jetën ai ia ka dedikuar kauzës kombëtare. Ikja e tij e parakohshme jo vetëm që pikëllon familjarët, miqtë e bashkëpunëtorët e tij por edhe lë një boshllëk të madh në sferën politike të bashkëkombëseve tanë në Luginën e Preshevës”, shkruan Veseli.

Edhe kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka shprehur pikëllimin e tij me rastin e ndarjes nga jeta të kryetarit të Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Luginë të Preshevës, Jonuz Musliu.

“Me dhembje mora lajmin për shuarjen e luftëtarit të lirisë, ish komandant i UÇMPB-së dhe Kryetar i Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Luginë të Preshevës, Jonuz Musliu. Musliu, një jetë njeriu i është përkushtuar zgjidhjes së drejtë të çështjes së shqiptarëve në Luginë, luftëtar i paepur i të drejtave të njeriut, mik dhe familjar i mirë, do t’i mungojë familjes së tij, dhe komunitetit. I qoftë i lehtë dheu!”, shkruan Haradinaj në Facebook.

Kryesia e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, shpreh ngushëllimet më të thella për familjen Musliu, me rastin e ndarjes nga jeta të bashkëluftëtarit tonë Jonuz Musliu.

“E nderuara Familje Musliu! Mbahuni e qëndroni të fortë në këto momente dhimbjeje që ndjeni për babanë e juaj.  Ai nuk ishte vetëm i Juaji por edhe i popullit sepse dihen kontributet e mëdha të tij, që dha për çështjen kombëtare”, thuhet në letrën e OVULÇK-së dërguar familjes Musliu.

Edhe kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, i ka dërguar një telegram ngushëllimi familjes Musliu me rastin e ndarjes nga jeta të veprimtarit të çështjes kombëtare, Jonuz Musliu. Në telegram thuhet:

“U trondita me lajmin për ndarjen nga jeta të veprimtarit të çështjes kombëtare, Jonuz Musliu, i cili ishte kryetar i Këshillit Nacional për Kosovën Lindore dhe në të kaluarën kryetar i Bujanocit. Do ta kujtoj përgjithmonë për bashkëpunimin e sinqertë për avancimin e të drejtave të shqiptarëve në Kosovën Lindore, kauzë për të cilën nuk u ndal së punuari deri në momentet e fundit të jetës”, shkruan Haziri.

Edhe Organizata e veteranëve të UÇPMB-së në Bujanoc, ka shprehur ngushëllime me humbjen e njeriut që drejtoi politikisht këtë luftë. “Me indinjatën më të thellë pranoi lajmin për vdekjen e veprimtarit të çështjes kombëtare Jonuz Musliut. Ai ishte pjesëtar i UÇK-së dhe përfaqësues politik i UÇPMB-së. Aktualisht ishte Kryetar i kuvendit komunal të Bujanocit dhe Kryetar i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve të Kosovës lindore. Të qoftë i lehtë dheu i kësaj toke”, shkruan në ngushëllim.

Ngushëllime për humbje e Musliut kanë ardhur nga të gjitha vendet shqiptare, përfshirë edhe nga Maqedonia e Ulqini.

“Me pikëllim dhe dhimbje të thellë e mora lajmin për ndarjen nga jeta të bashkëshortit dhe babait Tuaj, mikut tim të shtrenjtë, shokut të hershëm, bashkëveprimtarit, luftëtarit të paepur për çështjet mbarëshqiptare…Kontributi i tij jetësor, në lëvizje, luftë dhe në paqe do të mbetet përherë në kujtesën kolektive të shqiptarëve”, shkruan Ali Ahmeti, kryetari i BDI-së dhe bashkëveprimtar i Musliut.

 
Projekti "Rinia aktive në Bujanoc dhe Preshevë", avancim për shoqërinë
Këshilli Kombëtar Shqiptar përkujton kryetarin, Junuz Musliu (video)
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration