Shtabi Emergjent lejon hapjen e lokaleve hotelierike brenda (lexo masat me kujdes)
Lokale

Shtabi Emergjent lejon hapjen e lokaleve hotelierike brenda (lexo masat me kujdes)

07.May.2021 09:48
0

Shtabi i Emergjent për parandalimin e koronavirusit  Covid-19 ka marrë një vendim që nga dita e Premte (7 maj), objektet hotelierike mund të punojnë në ambiente të mbyllura, duke respektuar të gjitha masat epidemiologjike, tha epidemiologu Dr. Branislav Tiodoroviq pas seancës së këtij organi, transmeton Titulli.com.

Ai shpjegoi se objektet hotelierike do të jenë në gjendje të punojnë në ambiente të mbyllura, me kusht që të respektojnë të gjitha masat epidemiologjike,  që maksimumi i shfrytëzimit të jetë deri në 50 %, që distanca midis mysafirëve të jetë nga një metër e gjysmë deri në dy dhe se nuk ka asnjë muzikë ose live, ato janë altoparlantë.

"Sepse kur muzika është në altoparlant, ajo zakonisht është me zë të lartë, dhe njerëzit janë të detyruar të bërtasin për t'u dëgjuar, dhe atëherë të gjithë këta janë faktorë që ndihmojnë përhapjen e virusit. Ne nuk kemi mbaruar me virusin, lufta do të na presë për një kohë të gjatë ", tha Tiodoroviq dhe njoftoi vendimet e reja të Shtabit të Krizave për javën e ardhshme.

Ai vuri në dukje se do të kryhej kontroll i rreptë i pajtueshmërisë me masat epidemiologjike dhe se stafi i shtabit do të avokonte për zbatimin rigoroz të masave ndëshkuese.

Siç deklaroi ai, objektet e hotelerisë do të punojnë deri në orën 10 të mbrëmjes, dhe për sa i përket mbledhjes, do të lejohet akoma të mblidhen deri në pesë persona në një vend duke respektuar distancën, me maska dhe dezinfektimin e nevojshëm.

Ai shtoi se të gjithë shtetasit e Serbisë që jetojnë jashtë ku janë vaksinuar rregullisht atje, do të jenë në gjendje të hyjnë në Serbi pa asnjë kufizim, "ata nuk do të duhet të shkojnë në karantinë", përcjellë Titulli.com.

Sa i përket klubeve të natës, ai tha se vendimi për hapjen e tyre do të presë edhe pak ", dhe pastaj kur të jemi të sigurt se kemi më pak se 100 njerëz të infektuar rishtas në ditë, ne mund të lejojmë që gjithçka të funksionojë normalisht."

"Gjithçka që do të bëjmë në ditët dhe javët e ardhshme do të bazohet vetëm në të dhënat e sakta që marrim nga sistemi shëndetësor dhe në përputhje me këtë, ne do të marrim vendime për lehtësimin gradual të masave," tha Tiodoroviq.

1,366 raste të reja të infeksionit me koronavirus u regjistruan zyrtarisht në Serbi dhe që nga dita e djeshme në 3 pasdite, 21 persona të tjerë kanë vdekur si rezultat i Covid-19./Titulli.com/

Ambasadori amerikan në Beograd: SHBA e zhgënjyer me zvarritjen e dialogut Kosovë-Serbi
Fushata e vaksinimit dhe fshehja e të vdekurve në Serbi, mediat gjermane nxjerrin të dhënat shokuese
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration