Qeveria e Kosovës ndan 100 mijë euro për dëmet e shkaktuara nga vërshimet në Preshevë
Lokale

Qeveria e Kosovës ndan 100 mijë euro për dëmet e shkaktuara nga vërshimet në Preshevë

22.Jun.2021 16:06
0

Qeveria e Kosovës ka ndarë 100 mijë euro për mbulimin e pjesshëm të dëmeve nga vërshimet në Komunën e Preshevës.

Siç ka bërë të ditur kryeministri Albin Kurti në mbledhje të Qeverisë, 325 mijë euro është vlera e dëmit të shkaktuar nga vërshimet.

Sipas tij, 50 mijë euro ka ndarë Bashkia e Tiranës dhe 50 mijë euro Komuna e Prishtinës. 

Ndërkaq nga ministri i Financave, Hekuran Murati ka bërë të ditur se këto mjete do të ndahen nga nënprogrami i kategorive të shpenzimeve të paparashikuara.

Murati ka thënë se mjetet për këtë vendim do të shkojnë në xhirollogarinë e Komunës së Preshevës

“Parashihet që të ndahen mjete në vlerë prej 100 mijë eurove dhe këto mjete nuk e mbulojnë tërësishëm, por është solidarizim me vëllezërit tanë”, ka thënë Murati./Titulli.com/

Përfaqësuesve të Bujanocit dhe Preshevës, kryeministri Kurti u premton reciprocitet të të drejtave me serbët e Kosovës
Deputetja shqiptare, Nadije Beqiri i drejtohet në kuvend me 3 pyetje presidentit Vuçiq (video)
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration