Presidenti rus Vladimir Putin a ka fituar betejën mbi tubacionin e gasit "Nord Stream 2"
Rajoni dhe Politika

Presidenti rus Vladimir Putin a ka fituar betejën mbi tubacionin e gasit "Nord Stream 2"

24.Jul.2021 08:42
0
Me Presidentin e SHBA Joe Biden që pranoi javën e kaluar se sanksionet e mëtejshme nuk ishin “me të vërtetë të dobishme” – duke pasur parasysh që 98 përqind e tubacionit tashmë ka përfunduar – mbështetja e kritikuar shumë e kancelares gjermane Angela Merkel për projektin më në fund ka dhënë fryte.

Por sapo gërmimi në Nord Stream 2 të përfundojë në fund të gushtit, strategët transatlantikë duhet të mendojnë edhe më shumë për pyetjen që qëndron në themel të gjithë këtyre dinamikave:

A do të sulmojë Rusia? Dhe nëse po, kur?

Është e mundshme që Ukraina – në luftë që nga viti 2014 dhe e privuar nga tubacioni edhe nga kontrolli minimal që kishte dikur mbi Rusinë – tani është e dënuar.

Anëtarët më të vegjël fqinjë të Rusisë në NATO po frikësohen me të drejtë. Dhe me arsye të mirë.

Presidenti rus është i sigurt se është inkurajuar nga shpërfillja e vazhdueshme e Gjermanisë për kritikat  kundër tubacionit nga Polonia dhe vendet Balltike – për të mos përmendur indikacionin e fundit të Biden se Rusia është një sfidë më e vogël sigurie për SHBA sesa Kina.

Javën e kaluar, Putini deklaroi se ishte “projekti anti-Rusi” i supozuar i Perëndimit që e kishte galvanizuar atë për të shkruar një artikull se pse Rusia dhe Ukraina ishin me të vërtetë një komb.

Ish zyrtarët tregojnë për ligjin e hekurt të parandalimit të NATO-s: Rusia nuk do të sulmojë krahun lindor të aleancës për sa kohë që ushtarët amerikanë janë vendosur në vend – lexoni: Ata gjermanë, britanikë ose francezë nuk do të kishin rëndësi.

Me ish-presidentin amerikan Donald Trump të shkuar, trupat amerikane janë këtu për të thënë. Atëherë, për çfarë bëhet fjalë?

Kur James Mattis, atëherë sekretar i Mbrojtjes i SHBA, u pyet nga Senati në 2017 nëse SHBA mund të zhvillonte dy luftëra të mëdha njëkohësisht, ai u përgjigj, “Jo, Zotëri!” Dhe këtu është Putini që mund të shpresojë për një mundësi.

Një luftë SHBA-Kinë ka të ngjarë të “thithë” shumicën, në mos të gjitha, të aftësive ekonomike dhe ushtarake të SHBA dhe, rrjedhimisht, minon rëndë besueshmërinë e saj për të siguruar parandalimin në Evropë.

Dhe për shkak të kësaj, një konflikt i tillë do t’i siguronte Putin-it mundësinë shumë të dëshiruar për të korrigjuar humbjen e Rusisë në fund të Luftës së Ftohtë në 1991.

Në ndërkohë, duke pasur parasysh rekordin e paskrupullt të Putinit, Evropa, duke përfshirë Britaninë e Madhe, nuk duhet të mbështesë sigurimet e saj të larta për Ukrainën në besimin tek udhëheqësi rus.

Në vend të kësaj, ata duhet të parandalojnë sulmet në të ardhmen duke vepruar në dy nivele: Së pari, fuqitë evropiane duhet t’i demonstrojnë qartë Putinit se janë të gatshëm ta heqin Rusinë nga sistemi SWIFT me bazë në Belgjikë – rrjeti global që lehtëson transaksionet bankare ndërkombëtare. Së dyti, evropianët duhet të rimendojnë mundësinë e bashkërendimit dhe zgjerimit të arsenaleve të tyre bërthamorë, në formën e një parandalimi të vendosur brenda NATO-s.

Fitorja e Nord Stream 2 të Putinit i ka dhënë një goditje NATO-s.

Por nuk duhet të ketë fjalën e fundit.

Maximilian Terhalle është një profesor vizitor në Programin e Strategjisë së Madhe të King’s College London dhe ish këshilltar i lartë i Ministrisë së Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar. Ai kohët e fundit publikoi një letër të IISS Adelphi mbi “Përgjegjësia për të Mbrojtur: Rimendimi i Kulturës Strategjike të Gjermanisë” me Bastian Giegerich.

Përkthyer dhe përshtatur nga Politico.eu/ konica/

 
Sekretet që duhet të dini për përdorimin e kremit të plazhit
Pse Kina dëshiron të ndërtojë një kanal në Danub përmes Vardarit, (kalon edhe përmes Luginës) ? (video)
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration