Përfaqësuesve të Bujanocit dhe Preshevës, kryeministri Kurti u premton reciprocitet të të drejtave me serbët e Kosovës
Lokale

Përfaqësuesve të Bujanocit dhe Preshevës, kryeministri Kurti u premton reciprocitet të të drejtave me serbët e Kosovës

22.Jun.2021 15:59
0

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur në takim kryetaren e Komunës së Preshevës Ardita Sinanin, kryetarin e Komunës së Bujanocit Nagip Arifin dhe këshilltarin komunal të Medvegjës Fehmi Beha, me të cilët bisedoi për çështjen e të drejtave të shqiptarëve në këto tri vendbanime dhe në viset e tjera në Serbi.

Kryetari i Komunës së Bujanocit theksoi problemet e qarkullimit të lirë të shqiptarëve në pikat kufitare të Kosovës me Serbinë, si dhe pasojat e mosnjohjes së diplomave të Kosovës.

Kryetarja e Preshevës, Ardita Sinani, e njoftoi kryeministrin Kurti me gjendjen e keqësuar në Preshevë e rrethinë, si pasojë e vërshimeve të muajit të kaluar, që shkaktuan dëme materiale, siç tha ajo, në vlerë prej 325 mijë eurove.

“Ajo theksoi problemin që kanë shqiptarët e kësaj komune me mungesën e investimeve dhe kushtëzimet e pengesat që u bën pushteti i Beogradit investitorëve të huaj që shprehin interesim të investojnë në këtë vendbanim shqiptar”, theksohet të ketë thënë ajo.

Ndërkaq, këshilltari në Komunën e Medvegjës, Fehmi Beha, foli për metodën e heshtur dhe të rrezikshme të diskriminimit që po u bën pushteti shqiptarëve të kësaj komune, me pasivizimin e adresave, duke i lënë kështu qindra shqiptarë pa dokumentacion as të Serbisë e as të Kosovës.

 

“Në takim u diskutua edhe për takimin e 15 qershorit në Bruksel, për të cilin kryeministri Kurti tha se ishte takim për dialogun e ardhshëm ndërmjet Kosovës dhe Serbisë mbi statusin e marrëdhënieve ndërmjet dy shteteve”, bën të ditur ZKM-ja.

Ai tha se në procesin e dialogut të ri do të angazhohet për reciprocitet të drejtash të pakicave kombëtare në Kosovë e në Serbi.

“Takimi i kryeministrit Kurti me përfaqësuesit politikë të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit është në vazhdën e takimeve për ruajtjen e marrëdhënieve të mira dhe bashkëpunimit institucional për mbrojtjen dhe avancimin e të drejtave të shqiptarëve”, përfundohet në komunikatë. 

Akuza nga Vuçiq ndaj deputetit shqiptarë në parlamentin e Serbisë: Fjalimet e Kamberit të diktuara (video)
Qeveria e Kosovës ndan 100 mijë euro për dëmet e shkaktuara nga vërshimet në Preshevë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration