Hill në Bujanoc shuan shpresat lokale: Marrëveshja e Brukselit ka të bëjë me Kosovën, jo me çështjen e pakicës shqiptare në Serbi
Lokale

Hill në Bujanoc shuan shpresat lokale: Marrëveshja e Brukselit ka të bëjë me Kosovën, jo me çështjen e pakicës shqiptare në Serbi

27.Mar.2023 17:19
0

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, ka thënë në Bujanoc se Marrëveshja e Brukselit ka të bëjë me Kosovën e jo me çështjet e pakicave në Serbi. 

“Duhet të jem shumë i qartë kur them se dialogu në Bruksel ka të bëjë me zgjidhjen e problemit ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit. Qëllimi i dialogut nuk është të zgjidhet ndonjë çështje tjetër, çështjet e pakicave këtu ose në pjesët tjera të vendit”, tha Hilli.

Ambasadori theksoi se çështja e minoritetit shqiptar në Serbi është ekskluzivisht çështje e shtetit të Serbisë dhe përsëriti se “nuk ka të bëjë fare me dialogun e Brukselit”.

Sipas tij, politika zyrtare e SHBA-së është të mbështetë dialogun e Brukselit dhe marrëveshjen e arritur, “pjesë e rëndësishme e së cilës është themelimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe”.

“Marrëveshja e arritur nuk ka ndërmend të kalojë kufijtë”, theksoi ambasadori.

I pyetur nga gazetarët për letrën e kongresistëve amerikanë të cilët pas takimit me politikanë shqiptarë nga Bujanoci dhe Presheva, i kërkuan sekretarit të Shtetit Amerikan Anthony Blinken që të formojnë një komunitet të komunave shqiptare, ambasadori tha se respekton atë që thonë kongresistët, por një komunitet i tillë nuk është pjesë e Marrëveshjes së Brukselit./Titulli.com/

Bujanoc: Kamberi pret ambasadorin amerikan në Serbi, Christopher Hill
Arifi për takimin me ambasadorin Hill: E njoftova rreth diskriminimit shtetëror ndaj shqiptarëve në Luginë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration