Djegiet nga dielli gjatë verës: Ekspertët sugjerojnë disa mënyra se si të trajtoni lëkurën në shtëpi
Trupi dhe shëndeti

Djegiet nga dielli gjatë verës: Ekspertët sugjerojnë disa mënyra se si të trajtoni lëkurën në shtëpi

16.Jul.2021 12:25
0

Djegiet nga dielli mund të jenë të dhimbshme dhe të sjellin kruarje, dhe ato rrisin rrezikun e kancerit të lëkurës. Ju nuk keni gjasa të zbehni një djegie nga dielli brenda natës, por kompresat e ftohta dhe aloe mund t’ju ndihmojnë. Sigurohuni që të lagni lëkurën tuaj nëse bëhet e thatë dhe e lëkundshme.

Është verë e nxehtë, dhe kjo do të thotë që djegiet nga dielli janë kthyer me një hakmarrje të zjarrtë. 

Nëse keni qenë duke kaluar ditët tuaja në park ose në plazh, ka shumë të ngjarë që të keni pasur një ekspozim shtesë në diell që mund t’ju lërë të digjen.

Djegiet nga dielli ndodhin kur rrezatimi UV nga rrezet e diellit ndez qelizat tuaja të lëkurës, duke shkaktuar kruajtje dhe hidhërim të dhimbshëm. Ky ekspozim ndaj rrezeve të diellit gjithashtu ndryshon përbërjen gjenetike të qelizave tuaja të lëkurës, duke rritur rrezikun e prekjes nga disa lloje kanceri të lëkurës.

Ka disa mjete shërimi që mund të përdorni për të qetësuar një djegie të vogël nga dielli, por nëse djegia juaj nga dielli është e rëndë deri në flluska, duhet të konsideroni të shihni një mjek për trajtim.

Ndërsa nuk ka gjasa të zbehni një djegie nga dielli brenda natës, këtu janë disa këshilla për të hequr qafe skuqjen sa më shpejt të jetë e mundur.

Ftoheni lëkurën me një dush ose kompresë

Kur lëkura juaj ndihet e nxehtë, lëvizja juaj e parë duhet të jetë ta qetësoni atë. Bërja e një dushi të ftohtë ose aplikimi i kompresave të freskëta mund të ndihmojë, tha për Insajder dermatologia nga New York, Marisa Garshick.

Akademia Amerikane e Dermatologjisë gjithashtu rekomandon marrjen e banjove të ftohta ose dusheve për të ndihmuar në djegiet nga dielli. Nëse lini pak ujë në lëkurën tuaj dhe vendosni një krem hidratues më pas, ai do të bllokojë ujin dhe do të ndihmojë në lehtësimin e tharjes.

Disa dermatologë sugjerojnë që të lagni një kompresë me qumësht dhe kube akulli në vend të ujit. Joshua Zeichner, drejtor i studimeve kozmetike dhe klinike në Spitalin Mount Sinai, tha që proteinat nga qumështi do të ndihmojnë në veshjen dhe mbrojtjen e lëkurës.

Locioni gjithashtu do të ndihmojë në qetësimin e lëkurës

Kremrat lokalë gjithashtu mund të kenë një efekt ftohës dhe qetësues, shtoi Garshick. Ajo rekomandoi përdorimin e aloe vera ose një locion me bazë mentol për të marrë atë ndjesi të freskët.

Aloe është gjithashtu e njohur për të zvogëluar inflamacionin dhe për të parandaluar peeling.

Sidoqoftë, është gjithashtu e rëndësishme të shmangni çdo krem që përmban shumë aromë, pasi ato mund të jenë irrituese për lëkurën e ndjeshme, tha Garshick.

Merrni krem hidratues dhe kremëra kundër kruajtjes

Locionet e kujdesit intensiv të aloe dhe vazelinës janë ideale për djegiet nga dielli sepse ato mund të përhapen lehtë mbi lëkurë pa ushtruar shumë presion, i tha Zeichner Insajderit.

Por sapo të mund të përdorni një locion të rregullt, është e rëndësishme të vazhdoni të lagni lëkurën.

“Lëkura e djegur nga dielli ka prirjen të humbasë lagështinë dhe të thahet lehtë pasi barriera e lëkurës kompromentohet”, tha Garshick. “Duke lagur lëkurën, me një krem ose locion të butë, ndihmon në hidratimin dhe forcimin e barrierës së lëkurës dhe mund të qetësohet në lëkurë.”

Nëse lëkura juaj e djegur nga dielli bëhet e butë dhe e thatë, mund të kaloni në një vaj të lagur hidratues, tha Garshick. Ajo dhe Zeichner të dy rekomanduan përdorimin e një krem hidrokortizoni pa recetë nëse ka ndonjë zonë veçanërisht kruajtëse.

Merrni një pilulë anti-inflamatore nëse është e nevojshme

Nëse djegia juaj nga dielli është veçanërisht e dhimbshme, ju mund të dëshironi të merrni aspirinë ose acetaminofen për të “adresuar djegien nga brenda”, tha Zeichner.

Garshick shtoi se ibuprofen është një tjetër kandidat i mirë që zvogëlon inflamacionin dhe lehtëson çdo dhimbje të lidhur me një djegie nga dielli.

Pini ujë dhe qëndroni larg diellit

Është veçanërisht e rëndësishme të qëndroni të hidratuar ndërsa keni të bëni me një djegie nga dielli. Djegia tërheq lëngun e trupit tuaj drejt sipërfaqes së lëkurës, kështu që ju duhet ta kompensoni atë humbje duke pirë shumë ujë, sipas Akademisë Amerikane të Dermatologjisë.

Qëndrimi jashtë diellit gjithashtu do t’ju ndihmojë të shmangni dehidratimin dhe dëmtimet e mëtejshme. Lëkura është edhe më e ndjeshme pas një djegieje nga dielli, vuri në dukje Garshick, kështu që duhet të vendosni disa kremë shtesë për mbrojtjen nga dielli dhe të qëndroni në hije sa herë që të jetë e mundur.

Material i përgatitur nga portali SCAN

Vdes Ekrem Isufi, drejtori i parë shqiptar në Qendrën Sportive "RINIA" në Bujanoc
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration