Arifi me komisionerin e OSBE-së diskuton shlyerjen selektive nga regjistri civil
Lokale

Arifi me komisionerin e OSBE-së diskuton shlyerjen selektive nga regjistri civil

17.Jun.2021 17:20
0

Në zyrën e kryetarit të komunës së Bujanocit, Nagip Arifi është pritur komisioneri i Lartë për Pakica Nacionale i OSBE-së, Kairat Abdrakhmanov me bashkëpunëtorë, thuhet në njoftimin e publikuar në Facebook.

Postimi i plotë në faqen e komunës së Bujanocit në Facebook:  

Komisioneri i Lartë për Pakica Nacionale i OSBE-së z. Kairat Abdrakhmanov ka qëndruar sot për vizitë në Bujanoc për t'u informuar rreth pozitës së minoritetit shqiptar në këtë komunë.
 
Nikoqiri i takimit, Nagip Arifi e njoftoi Abdrakhmanov rreth situatës së përgjithshme në komunën e Bujanocit, kurse theksi kryesor u vë në shlyerjen nga regjistri civil, i cili është duke u zbatuar në mënyrë selektive dhe të njëanshme.
 
Kryetari Arifi kërkoi nga Komisioneri i Lartë për Pakica Nacionale të ushtrojë ndikimin e tij për ndaljen e këtij lloji diskriminimi.
 
Gjatë takimit u diskutua edhe rreth problemeve të shumta në arsim, si ecuria e Departamentit të Fakulutetit të Ekonomisë, dega e Suboticës, mosnjohja e diplomave nga Univerzitetet e Republikës së Kosovës, dhe mosgatishmëria e shtetit serb për ta implementuar planin 7 pikësh të aprovuar në vitin 2013.
 
Nga ana e Komisionerit të Lartë për Pakica Nacionale u kërkua që të gjitha çështjet që i preokupojnë bashkësinë shqiptare të merren seriozisht dhe të kërkohet zgjidhje në instancat më të larta ndërkombëtare.
Përfundoi samiti presidentëve Biden dhe Putin në Gjenevë të Zvicrës (video)
Kamberi i sqaron komisionierit të OSBE-së: Serbia pa trajtim të barabart të shqiptarëve nëpër institucionet shtetërore
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration