6 këshilla për të zgjedhur shalqirin perfekt
Trupi dhe shëndeti

6 këshilla për të zgjedhur shalqirin perfekt

08.Jul.2021 13:03
0

Tashmë supermarketet e tregjet e fruta-perimeve po mbushen pak nga pak me produktet e stinës. Një nga produktet e kërkuara të kësaj periudhe është padyshim shalqiri. Një frut tipikisht veror që i bën më pak të nxehta ditët e verës. Për fat të keq, jo kudo gjenden shalqinj të cilësisë dhe me shije të mirë. Për të evituar hedhjen e parave e shpërdorimin e ushqimit, mëposhtë janë disa sugjerime të vlefshme që ju vijnë në ndihmë për të bërë një zgjedhje të mirë:

1-Kontrolloni frutin: nganjëhere për motive ekonomike, shalqinjtë hiqen në treg para se të jenë pjekur plotësisht. Dhe si rrjedhojë, shija e tyre nuk është ajo e dëshiruara. Tuli nuk duhet të jetë as shumë i fortë e as shumë i qullët.

2-Kontrolloni ngjyrën: ata që janë vërtetë të mirë kanë një jeshile të fortë e të errët. Shalqinjtë me ngjyrë shumë të çelët, me shumë gjasa janë të papjekur.3-Peshoje. Nëse një shalqi peshon pak, edhe pse duket shumë i madh, është e qartë se nuk është i mirë. Shalqiri është një frut plot me lëng kur piqet. Ndaj nëse është i lehtë, atëhere është i papjekur.

4-Kontrolloni formën dhe madhësinë. Forma karakteristike e shalqinjve është ovale. Janë frute uniforme por nëse gjatë transportit ka pësuar dëmtime e kanë formuar gunga është e qartë se nuk janë mjaftueshmërisht të pjekur.

5-Nëse te lulja e frutit ka akoma rrjedhje lëngu, atëhere fruti nuk është i pjekur. Kjo dëshmon se fruti është shkëputur para kohe nga bima.

6-Trokisni në sipërfaqen e shalqirit. Nëse zhurma që prodhon është e ngjashme me atë të një boshllëku nuk është për t’i besuar shumë. Por jo të gjithë janë dakord me këtë teori. Ka nga ata që e provojnë duke e shtypur me dy duart e duke e mbajtur pranë veshit ku perceptohen zhurma që dëshmojnë se fruti është i pjekur.

 

Si ndryshojnë simptomat e Covid-19 me variantin Delta?!
Kush janë “Wagner”, mercenarët e rrezikshëm të lidhur me Kremlinin
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration