Vuçiq do t’iu raportojë deputetëve serb për dialogun me Kosovën
Rajoni dhe Politika

Vuçiq do t’iu raportojë deputetëve serb për dialogun me Kosovën

19.Jun.2021 08:03
0

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të raportojë në Kuvendin serb lidhur me bisedimet lidhur me dialogun mes Kosovës dhe Serbisë të martën. 

Sipas medieve serbe, Vuçiq kishte paralajmëruar për diçka të tillë më 22 qershor dhe do t’i informojë ata për rrjedhën e dialogut.

I pari i Serbisë vazhdimisht e ka përshkruar si “javë të vështirë” periudhën para takimit me kryeministrin Albin Kurti. Në takim, Vuçiq u përball me katër kërkesat e Kurtit, në mesin e të cilave ishte edhe njohja e ndërsjellë, për çka është shprehur kategorikisht kundër udhëheqësi serb.

Vuçiq ka thënë se është i dëshpëruar se si në takim nuk është biseduar çështja e zbatimit të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, çështje kjo të cilën e ka kërkuar për zbatim edhe ndërmjetësuesi special për dialogun, Matthew Palmer.

Kurti, në përgjigje ndaj Palmer, ka thënë se nuk do ketë asociacion një-etnik.

Thellimi i bashkëpunimit Kosovë – Turqi ishte temë diskutimi mes Osmanit e Erdoganit
Mijëra maqedonas po rivaksinohen në Serbi (video)
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration