Rama: Vlerësoj Osmanin që foli direkt me Vuçiçin. Kërkesat e BE-së të përmbushen menjëherë
Rajoni dhe Politika

Rama: Vlerësoj Osmanin që foli direkt me Vuçiçin. Kërkesat e BE-së të përmbushen menjëherë

02.Jun.2023 07:50
0

Kryeministri Edi Rama, me anë të një postimi në Tëitter, u shpreh se vlerëson Presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, për faktin që “foli direkt” me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, dhe theksoi se shpreson që 3 kërkesat e Bashkimit Evropian të përmbushen menjëherë.

“Nuk mund të falenderoj mjaftueshëm Emmanuel Macron dhe Olaf Scholz për atë që po bëjnë për të finalizuar procesin e normalizimit të marrëdhënieve Kosovë-Serbi. T’i shikosh të ulur me respekt me të dyja palët, në një përpjekje për të zgjidhur një konflikt absurd, tregon shumë për shpirtin e tyre të madh evropian. Falemnderit”, shkruan Rama në rrjetin social. 

“Vlerësoj gjithashtu Vjosa Osmanin që ka folur direkt me Aleksandër Vuçiç dhe shpresoj sinqerisht që tre kërkesat e Bashkimit Evropian të përmbushen menjëherë, në mënyrë që ky konflikt absurd të përfundojë përpara se të dëmtojë reputacionin e Kosovës dhe integrimin e saj të mëtejshëm në komunitetin demokratik”, shtoi kreu i qeverisë sonë.

Në fund, Edi Rama pati edhe një falenderim për  Përfaqësuesin e lartë të BE-së për Fqinjësinë dhe Politikat, Josep Borrell: “Një falënderim i madh shkon edhe për pasionin dhe durimin e Josep Borrell për të ndihmuar në këtë proces”.

Bujanoc: Arrestohet personi përgjegjës i shkollës fillore për marrje ryshfeti
BE me program përkrahje të familjeve në nevojë për konsumimin e energjisë elektrike
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration