Kamberi i sqaron komisionierit të OSBE-së: Serbia pa trajtim të barabart të shqiptarëve nëpër institucionet shtetërore
Lokale

Kamberi i sqaron komisionierit të OSBE-së: Serbia pa trajtim të barabart të shqiptarëve nëpër institucionet shtetërore

17.Jun.2021 17:32
0

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka kërkuar prezencë më të madhe ndërkombëtare në Luginë të Preshevës.

Gjatë një takimi që ka pasur me komisarin e lartë për pakica nacionale, Kairat Abdrakhmanov, Kamberi ka përmendur edhe pasivizimin e adresave të shqiptarëve të Luginës.

“Drekë pune me komisarin e lartë për pakica nacionale, E.T. Kairat Abdrakhmanov. Pasivizimi i adresave të shqiptarëve të Luginës, mungesa e vullnetit për trajtim të barabart të shqiptarëve nëpër institucionet shtetërore, problemet në arsim dhe gjuha e urrejtjes nga krerët shtetërorë ishin disa prej temave të cilat bashkërisht i shqyrtuam. Prezenca më e madhe ndërkombëtare në Luginë të Preshevës, parakusht për avancimin e të drejtave të shqiptarëve”, ka shkruar Kamberi.

Arifi me komisionerin e OSBE-së diskuton shlyerjen selektive nga regjistri civil
Në Këshillin Kombëtar Shqiptar pritet komisionari i OSBE-së: Në kërkim të zgjidhjeve adekuate
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration