Borrell “i humbet durimi” me Kosovën dhe Serbinë: Boll bënë me gisht, të fillojnë punën
Rajoni dhe Politika

Borrell “i humbet durimi” me Kosovën dhe Serbinë: Boll bënë me gisht, të fillojnë punën

24.Mar.2023 09:20
0

Marrëveshja mes të Kosovës dhe Serbisë e arritur në Ohër, është temë e diskutimeve edhe në takimin e liderëve të Bashkimit Evropian që për dy ditë do mblidhen në Bruksel.

Në këtë takim pritet të raportojë Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell. Përpara mediave ai paralajmëroi të dyja që të fillojnë implementimin e marrëveshjes

 

“Më lejoni të them se çdo përpjekje për ta vënë në pikëpyetje marrëveshjen është e kotë. Për marrëveshjen u dakordësua dhe duhet të implementohet dhe nuk ka hapësirë për të zgjedhur. Duhet të implementoeht në të gjitha pjesët e saj dhe ne do të vëzhgojmë me kujdes se kush ka filluar implementimin dhe kush jo. Do t’i këshilloja të dyja palët të mos bëjnë me gisht njëra-tjetrën, pro të fillojnë të bëjnë punën e tyre.”

 
Pas arritjes së marrëveshjes në Ohër, liderët e Kosovës dhe Serbisë me rikthimin në vendet e tyre kanë shpjeguar në mënyrë të ndryshme dakordësimin. Kryeministri Albin Kurti i tha kuvendit se ai ka propozuar një draft për asociacionin që përfshin vetëmenaxhimin dhe jo-vetëqeverisjen, ndërsa sipas tij Serbia de facto do të njohë Kosovën. Nga krahu tjetër presidenti Vuçiç tha se nuk do lejohet anëtarësimi i Kosovës në OKB dhe se nuk u firmos asnjë dokument juridik, por ne do të normalizojmë marrëdhëniet me shqiptarët ka theksuar më tej ai.
Ambasadori amerikan në Serbi paralajmëron një takim mes Kurtit dhe Vuçiqit, “për të sqaruar disa gjëra”
Rama e thotë nga Londra: Marrëveshja e Ohrit njohje de fakto e Kosovës
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration