Bildti thotë se Serbia, me qëndrimin ndaj Rusisë, e diskualifikoi veten nga anëtarësimi në BE
Rajoni dhe Politika

Bildti thotë se Serbia, me qëndrimin ndaj Rusisë, e diskualifikoi veten nga anëtarësimi në BE

28.Feb.2022 07:26
0

Ish-kryeministri suedez, Carl Bildt, njëherësh udhëheqës i Këshillit Europian për Marrëdhëniet me Jashtë, ka kritikuar qëndrimin e Serbisë në raport me Rusinë.

Në një postim në Twitter, duke iu referuar qëndrimit zyrtar serb për të mos i vënë sanksione Rusisë për agresionin në Ukrainë, ka thënë se një vend i tillë nuk e meriton të jetë anëtar i BE-së.

"Me këtë qëndrim, Serbia de facto e skualifikoi veten nga procesi i anëtarësimit në BE. Nuk duhet të ketë vend që anëtarët e rinj të BE-së të mos ndajnë vlerat dhe interesat tona themelore", ka shkruar Bildt në Twitter.  

BE-ja e shqetësuar se krizae Ukrainës mund të përhapet në Ballkanin Perëndimor
Perëndimi dhe gazi rus: Çfarë duhet të dini?
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration