Vuçiqi dhe Merkeli për Kosovën: Nuk ka BE pa zgjidhje
Rajoni dhe Politika

Vuçiqi dhe Merkeli për Kosovën: Nuk ka BE pa zgjidhje

14.Sep.2021 07:06
0

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha sot nga Beogradi se çështja e Kosovës nuk do të zhduket, por duhet të zgjidhet.

Ajo ishte e qartë kur tha se disa çështje do të zgjidhen në fund të një procesi dhe Presidenti serb Aleksandar Vuçiq theksoi se Serbia është në dijeni të kushtit për t’u bashkuar me BE, e që është zgjidhja e raporteve Kosovë-Serbi.

“Ne e dimë se disa shtete anëtare të BE -së nuk e kanë njohur pavarësinë. Unë jam për një qasje pragmatike, sepse ajo çështje nuk do të zhduket”, tha Merkel.

Vuçiqi vazhdoi, duke thënë se ai nuk donte një zgjidhje poshtëruese, si dhe se “ne jemi të vetëdijshëm se nuk do të bëhemi anëtarë të BE -së derisa ta zgjidhim atë çështje“.

Nesër Angela Merkel do të vizitojë Tiranën.

Liburn Aliu shkon në Beograd për ujdinë e hekurudhave
Policia e Kosovës shpalos detaje të reja për vrasjen e Bakush Veselit nga Bujanoci
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration