Volkswagen afër mbylljes së fabrikave të prodhimit në Evropë
Shkencë dhe teknologji

Volkswagen afër mbylljes së fabrikave të prodhimit në Evropë

19.Mar.2020 09:56
0

Volkswagen po përgatitet të pezullojë prodhimin në të gjithë Evropën, pasi kontinenti po tenton të ndalojë përhapjen e koronavirusit.

Siç raporton CNN, gjiganti gjerman i prodhimit të veturave tha të martën se prodhimi në uzinat e tij në Spanjë, Setubal në Portugali dhe Bratislava në Sllovaki do të mbyllen para fundjavës.

Fabrikat e makinave Itali si Lamborghini dhe Ducati gjithashtu kanë bërë të njëjtin veprim.

Shumica e fabrikave të tjera gjermane dhe evropiane të grupit Volkswagen po përgatiten të pezullojnë prodhimin, me gjasë për dy javë, tha drejtori i përgjithshëm i firmës, Herbert Diess, para gazetarëve të martën.

“Duke pasur parasysh përkeqësimin e dukshëm aktual në situatën e shitjeve dhe pasigurinë e shtuar në lidhje me furnizimin, prodhimi do të pezullohet në të ardhmen e afërt në fabrikat që operohen nga markat e grupit”, tha Diess.

Kompania tha që fabrikat që prodhojnë makina të markës Volkswagen do të mbyllen duke nga të enjten mbrëma.

Volkswagen, i cili zotëron gjithashtu marka të tjera për prodhimin e makinave, përfshirë Skoda, Audi, Porsche dhe Bugatti, shpërndau 10.8 milionë automjete për klientët më 2019-ën, më shumë se çdo prodhues tjetër makinash.

Amazon e ndalon me në fund shitjen e “Mein Kampf” të Hitlerit
Edhe BMW-ja mbyll fabrikat për shkak të koronavirusit
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration