​Vetitë pozitive të lëvores së limonit
Trupi dhe shëndeti

​Vetitë pozitive të lëvores së limonit

11.Jun.2019 13:54
0

Kur shtrydhim limonin, zakonisht lëvoren e tij e hedhim në mbeturina. Por në këtë mënyrë ne gabojmë, pasi ajo është e pasur në lëndë ushqyese sesa vetë lëngu.

Lëvorja e limonit është plot me vitamina A dhe C, kalium, kalcium dhe fibra, të dobishme për muskujt, sytë, nervat, zemrën dhe sistemin e tretjes, transmeton KosovaPress.Kaliumi nga korja e limonit lehtëson enët e gjakut dhe ndihmon në reduktimin e hipertensionit. Kjo kontribuon në funksionimin më të mirë të zemrës.

Lëvorja e limonit rekomandohet për të gjithë ata që vuajnë nga kapsllëku, pasi është e pasur me fibra.

Ajo gjithashtu ka rol pozitiv në ruajtjen e peshës normale të trupit dhe është një aleat i mirë në parandalimin e diabetit.

Përveç kësaj, ajo ndihmon edhe kundër plagëve dhe për trajtimin efektiv të akneve.

Puçra të vogla në trup? Zbuloni shkakun e shfaqjes së tyre
Xhemaledin Salihu nga Presheva nderohet me çmimin kombëtar ,,Ali Vishko" në Tetovë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration