Ushqimi më i keq që nuk duhet të hani asnjëherë në darkë
Trupi dhe shëndeti

Ushqimi më i keq që nuk duhet të hani asnjëherë në darkë

16.May.2019 13:09
0

Ne të gjithë e dimë mjaft mirë se çfarë është e mirë dhe çfarë jo për trupin tonë. E dimë se duhet të kemi një dietë të ekuilibruar, e cila përmban karbohidrate, proteina dhe yndyra të shëndetshme. Duhet të bëjmë pjesë të dietës shumë perime në çdo vakt duke lënë hapësirat e duhura edhe për mishin apo peshkun.

 

Është gjë e mirë të dish se çfarë është e mirë ose jo, por ndonjëherë mund ta gjesh veten para pjatës pa e ditur nëse ushqimi që po të tundon është i mirë apo i keq për organizmin. Atëherë çfarë është ushqim i keq?

Sipas dietologoes Keri Glassman, të hash një hot dog, hamburger, apo çdo lloj ushqimi me mish të përpunuar për darkë mund të jetë një ndër gjërat më të këqija për t’u ngrënë në vaktin e fundit të ditës. Jo vetëm që mishi i përpunuar ka përmbajtje të lartë natriumi, por edhe sepse të tilla ushqime janë të pasura me yndyra të ngopura (yndyrë e cila e bën stomakun më të madh).

 

Sa më larg t’u qëndroni ushqimeve me mish të përpunuar si salsiçet, aq më shumë do t’ia ulni shanset vetes për t’u rrezikuar nga sëmundjet e rënda të zorrës së trashë, por edhe nga ato të zemrës.

Nëse deri tani i ke rënë shkurt darkës dhe e ke zgjidhur me një hot dog “të thjeshtë”, në fakt ke bërë gabimin më të madh për shëndetin.

Më 23 e 24 maj mbahen takimet ndërkombëtare “Azem Shkreli”
Qumështi kundër sëmundjeve të eshtrave
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration