Posedonte gjysmën e arit të botës, ky ka qenë njeriu më i pasur i të gjitha kohërave
Atraktive

Posedonte gjysmën e arit të botës, ky ka qenë njeriu më i pasur i të gjitha kohërave

16.Mar.2019 08:01
0

Revista Forbes ka treguar listën e më të pasurve të botës.

Themeluesi i ‘’Amazon’’, Jeff Bezos vazhdon të mbajë stafetën si njeriu më i pasur në botë. Pas tij renditen Bill Gates dhe Warren Buffett.

Jeff Bezos ka një pasuri që kap vlerën 131 miliardë dollarë. Edhe pasuria e Gates po rritet vazhdimisht, duke arritur në 96.5 miliardë dollarë, transmeton Koha.net.

Në vendin e tretë renditet Warrenn Buffett me një pasuri prej 82.5 miliardë. Por edhe pse këta persona zotërojnë pasuri marramendëse, ata nuk renditen në listën e më të pasurve të gjitha kohërave.

Njeriu më i pasur në botë ka qenë Mansa Musa, mbreti i Perandorisë në Mali. Mansa Musa lindi në vitin 1280 në një familje sundimtarësh.

Gjatë sundimit të Mansa Musas, perandoria e Malit kishte gati gjysmën e arit të botës, sipas Muzeut Britanik.

Madje, pasuria e tij ka qenë aq e madhe, sa që revista Time kishte shkruar: “Nuk ka mënyrë për të vendosur një shifër të saktë për pasurinë e tij”.

Sulmi që u frymëzua nga luftërat në ish-Jugosllavi
Daçiq: Vazhdimin e dialogut nuk e duan të gjitha shtetet e bashkësisë ndërkombëtare
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration