Studimi: Dy në tre persona i lexojnë lajmet në celular
Shkencë dhe teknologji

Studimi: Dy në tre persona i lexojnë lajmet në celular

14.Jun.2019 09:03
0

Lajmet online lexohen edhe në ekranet e kompjuterëve dhe tabletave, por mjet i preferuar është telefoni celular, sipas “Digital News Report 2019”, që shqyrtoi 38 vende në gjashtë kontinente.

Studimi tregon se mesatarisht në botë dy njerëz nga tre (66%) lexojnë lajmet në smartfonët e tyre.
Në shumë vende, smartfoni është mjeti me të cilin mund të lexohen lajmet e para të mëngjesit.

Sipas studimit një në tre persona (33%) lexon lajmin e parë në “Facebook”, 8% në “WhatsApp” dhe 5% në “Instagram”.

Në botë, tema e lajmeve të rreme që qarkullojnë në “Facebook” ka penalizuar përdorimin e medieve sociale si një burim lajmesh.

Përqindja e atyre që lexojnë lajmet nga “Facebook”-u ka shënuar rënie në 36% (ishte mbi 40% në 2015), ndërsa përdorimi i “WhatsApp” rritet në 16% dhe ai i “Twitter” mbetet pothuajse i qëndrueshëm në 10%, ndërsa “Instagram” shënon rritje në 9%, “Messenger” 8%, dhe “Snapchati” me 3%./ATA/

Komuna e Bujanocit në bllokadë financiare, zgjidhja kredia?
Në Jeddah të Arabisë Saudite u hap “klubi i natës hallall”
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration