Protestat në Serbi, Vuçiç si Rama merr rolin e patriotit dhe sulmon organizatorët dhe mediat
Rajoni dhe Politika

Protestat në Serbi, Vuçiç si Rama merr rolin e patriotit dhe sulmon organizatorët dhe mediat

12.Jan.2019 15:31
0
Beograd, 13. oktobra 2016. - Srpski i albanski premijer Aleksandar Vucic (L) i Edi Rama na sestom Beogradskom bezbednosnom forumu (BSF). Forum, koji organizuju Beogradski fond za politicku izuzetnost, Evropski pokret u Srbiji i Beogradski centar za bezbednosnu politiku, koji je poceo u sredu akadameskim dogadjajem, pokusace da kroz brojne panele obradi izazove s kojima se Evropa, region i Srbija suocavaju, poput migrantske krize, Bregzita, procesa prosirenja EU, novoj bezbednosnoj strategiji Evrope...FOTO TANJUG/ ZORAN ZESTIC/ bk

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç, si duket po e ndjen rrezikun nga protestat masive që po organizohen nga opozita në Beograd. Megjithë temperaturat e ulëta në Beograd mijëra qytetarë kanë dalë në rrugë që në datën 1 janar për të protestuar kundër qeverisë së Vuçiç dhe kontrollit të mediave. Ditët e fundit protestat janë shtuar.

Në presionin e protestave të vazhdueshme, Vuçiç sot ka organizuar një konferencë për media, përmes së cilës ka sulmuar organizatorët e protestës, duke i akuzuar si tradhtar të interesave të kombit serb.

Protestat në serbi kanë në qendër situatën ekonomike, censurën e mediave dhe ndërtimin e një shtetit autoritar nga Vuçiç. Ajo që bie në sy është se argumentet që përdor Vuçiç janë të njëjta më Ramën. Të dy flasin për opozita anti kombëtare dhe kanë marrë rolin e patriotëve.

Protesta e radhës është caktuar të organizohet me 16 janar dhe pritet të jetë edhe më masive, pasi është edhe 1 vjetori i vrasjes së politikanit serb, Oliver Ivanoviç. Kjo protestë organizohet një ditë para se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, të mbërrijë në Beograd për vizitën e tij të cilën Vuçiç po kujdeset për ta bërë madhështore duke urdhëruar qytetrët serb që të dalin në Beograd për ta pritur

Në këtë vizitë të Putinit dhe takimin e tij me Vuçiçin, pritet të diskutohet edhe çështja e problemit të Kosovës.

Vuçiq: Pajtohem me Isa Mustafën, më pëlqeu qëndrimi i LDK-Së!
Haradinaj: Lugina e Preshevës nuk do të jetë pjesë e pazareve
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration