Palmeri mesazh Kosovës e Serbisë: Bashkëpunoni në luftën kundër koronavirusit
Rajoni dhe Politika

Palmeri mesazh Kosovës e Serbisë: Bashkëpunoni në luftën kundër koronavirusit

15.Apr.2020 13:41
0

Në një intervistë dhënë ‘Zërit të Amerikës’ emisari i posaçëm i Sekretarit të Shtetit të SHBA për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer ka thënë se bashkëpunimi i Kosovës dhe Serbisë në lidhje me çështjen e koronavirusit është inkurajues.

Në pyetjen se si e shikon ai bashkëpunimin rajonal në luftë kundër koronavirusit, para së gjithash të Kosovës dhe Serbisë, duke marrë parasysh se Kosova tashmë i ka shfuqizuar taksat, Palmer është përgjigjur: “Mendoj se bashkëpunimi i Kosovës dhe Serbisë në lidhje me çështjen e koronavirusit është vërtetë inkurajues”.

“Ky është një lajm i rrallë i mirë në këtë situatë. Tregëtia është rritur, ekziston bashkëpunimi në shëndetësi. Besoj që Kosova dhe Serbia, të dyja, janë sistemin e “korridorit të gjelbër”. Në të vërtetë, mendoj se të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor janë në korridore të gjelbra (në kuadër të Marrëveshjes CEFTA), i cili do të duhej ta lehtësojë dhe përshpejtojë shkëmbimin e ushqimit dhe barërave në këtë krizë. Kështu që është inkurajuese të shihet se si Kosova dhe Serbia po gjejnë pikat e përbashkëta dhe bashkëpunimin për ta tejkaluar kërcënimin e përbashkët”, ka thënë Matthew Palmer.

Bota kthen sytë kah lidershipi i G20-tës për reagim global ndaj COVID-19
Kontrollimi i fakteve gjatë një pandemie
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration